Şehir Tarihi

Dulkadiroğulları Devleti’nin başkenti: Elbistan

Elbistan, Kahramanmaraş iline bağlı ilçedir. Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada yer alır. Şehir merkezinin nüfusu yaklaşık olarak 141.000’dir. 
Elbistan, Dulkadiroğulları Devletine 1298 – 1522 yılları arasında başkentlik yapmış tarihi bir kadim şehirdir. Dulkadiroğulları Devleti bir Türkmen devletidir. Elbistan’ın kökeni ve yerlileri Oğuzların Bozok kolundan, Yıldız Han soyundandır. 

Elbistan hakkında detaylar 


Ceyhan Nehri’nin doğduğu Elbistan’dadır. Elbistan’da Pınarbaşı Mesire alanında doğan gölet Elbistan’ın ortasından geçerek şehre can katmaktadır. Akdeniz bölgesindeki en büyük akarsudur ve İskenderun’da denize dökülür. 
Kahramanmaraş, Akdeniz bölgesinde olsa da kuzey ve en büyük ilçesi olan Elbistan tam olarak Akdeniz bölgesinde değildir. 
Elbistan, Kahramanmaraş’a daha uzak Malatya’ya daha yakındır. Bu yüzden Elbistan yıllardır il olmak için çabalamıştır. Birçok ilde bulunmayan fakat Elbistan’da bulunan kamu yatırımları bulunmaktadır. Bu da Elbistan’ın il olması için elini güçlendiren faktörlerden bir tanesidir. 

Süleyman Demirel söz vermişti 


1993 yılında zamanın başbakanı Süleyman Demirel, muhtar Nuri Taphasanoğlu’nun ceketini imzalayarak “Elbistan İl Oldu” yazmıştı. Aradan geçen yıllara rağmen Elbistan il yapılmadı. Verilen sözler, atılan imzalar uçup gitti 1970’li yıllardan beri il olma hayali ile yaşayan Elbistan halkı, bu hayalini gerçekleştirmek amacıyla çeşitli defalar birlik olarak bazı çalışmalarda bulunmuştu 
Elbistan hakkında daha fazla bilgiye, habere ve içeriğe ulaşmak için Kahramanmaraş’ın en büyük haber sitelerinden biri olan ve ağırlıkla Elbistan Haberleri yayınlayan Elbistan Olay sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
Eğer bir gün yolunuz Elbistan’a düşerse Ceyhan Nehri’nin doğduğu göz olan Pınarbaşını mutlaka ziyaret edin. Ayrıca ilçedeki tüm kasaplardan Elbistan’ın meşhur yemeği olan Elbistan Tava adlı yemeği yaptırıp Pınarbaşında yiyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds