Ashin Wirathu ve 969 Harekatı

Ashin Wirathu, Burma’da (Myanmar) 969 harekatının ve Müslüman karşıtı gösteri ve eylemlerin önderi. Arakan’da Müslümanların Budistler tarafından öldürülmesine göz yummakla kalmayıp nefreti körükleyen kanaat önderi Ashin Wirathu, zalimliğiyle şimdiden Bin Ladin’e benzetiliyor. Arakan’daki zulme dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmiş, BM olağanüstü toplantı yaparak konuyu gündemine taşımıştı.

969 Harekatı Nedir?

Müslüman karşıtlığının Uzakdoğu Asya’daki bir çeşit farklı versiyonu olan 969 Harekatı ismini Budda ve Budda ile özdeşleşen rakamların birleşmesiyle almış;

9: Buddanın özel sembollerinin sayısı

6: Buddanın ünlü nasihatlarının sayısı

9: Buddacı Sanganın veya düzenin sembollerinin sayısı

Ülkedeki din adamlarının çalışmalarıyla Müslüman karşıtlığı o kadar ileri boyutlara ulaşmış ki bu coğrafyada yaşayan nerdeyse tüm Budistler ellerinden gelse tüm Müslümanları bir gecede öldürecekler. Aşağıda 969 Harekatına ait bir “sticker” görmektesiniz. Budistler bu stickerları evlerine, iş yerlerine ve arabalarına asıyor, nefreti sürekli körüklüyorlar.

“Siz müslümanların dükkanlarından alış veriş yaptığınızda o para sadece orda kalmıyor.O para sizin ırkınızı ve dininiz mahvetmeye hizmet ediyor” diyen Wiratsu’nun bu sözleri ülkedeki Budistlerin ekseriyetle genel görüşünü ifade ediyor.

969 Harekatı kapsamında Müslümanlara Burma’nın çoğu bölgesinde ev ve iş yerlerinin satılması ya da kiralanması yasak. Budistler aynı zamanda Müslümanlardan alışveriş de yapmıyorlar. Yukarıdaki söz ise bu eylemin tetikleyicisi olmuş.

Nefretin boyutları o kadar ileri gitmiş ki, Budistler ülkenin Nobel Barış Ödülü sahibi cumhurbaşkanı Aung San Suu Kyi’ye “korkutucu ve kendilerinden uzak durulması gereken Müslümanlara” yumuşak davrandığı gerekçesiyle hiç de sıcak bakmıyor hatta onu her fırsatta eleştirilere maruz bırakıyorlar.

Bangladeş’e Göçenlerin Sayısı 160.000’i Geçti

25 Ağustos’ta yeniden patlak veren Myanmar’daki çatışmalar sonucunda komşu ülke Bangladeş’e göçen Müslümanların sayısı iki haftada 160.000’i geçti. Bölge, büyük bir soykırımın eşliğinde, dünya ise sadece izlemekle kalıyor. Coğrafya eğer Ashin Wirathu gibi din adamlarının eline bırakılırsa 1940’lardaki Yahudi Soykırımı gibi dünyada eşi benzeri görülmemiş bir soykırımın daha yaşanması işten bile değil.

Kaynak;

GazeteKarınca

TimeTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi