Yeni Katalonya: Bavyera ?

Bavyera, Almanya’nın güneydoğusunda yer alan ülkenin en büyük eyaletidir. Başkenti Münih olmakla birlikte diğer önemli şehirleri Nürnberg, Augsburg, Regensburg’dur. Aynı zamanda ülkenin en yüksek noktası Zugspitze de bu bölgede yer almaktadır.

Cermen kökenli Bavari kavmi vaktiyle buraya yerleşmiş bundan dolayı da bölge Bavaria ya da Bayern olarak adlandırılır. Bu bölgede yaşayan insanlar için Kelt kökenli ‘Bori’ kavminden oldukları yönünde birtakım görüşler bulunmaktadır. Kendilerine has bir şiveleri vardır. Bu sebepten dolayı diğer Almanlar tarafından dışlanmadan ziyade garip karşılanmıştır.

Tarımla uğraşan insanların oranı ülkedeki diğer eyaletlere oranlara fazladır. Genel olarak çiftçi yakıştırması yapılır Bavyeralılara.

Bölge yirminci yüzyılın ortalarından, İkinci Dünya Savaşı sonrası döneme kadar olan süreç içerisinde BMW, Mercedes, Porsche gibi dünyanın saygın otomobil firmalarını kurmuşlar ve giderek zenginleşmişlerdir.

Almanya’nın en zengin ve de dindar insanlarının yaşamakta olduğu Bavyera eyaletinin sakinleri kendilerini önce ‘Bavyeralı’ daha sonra Alman olarak tanıtırlar.

Bavyera’da halkın çoğunluğunun dindar olmasından dolayı yıllık on üç gün resmî tatil vardır. Bu Almanya’da en çok resmî tatilin olduğu eyalettir.

Aynı zamanda Bavyera eyaleti -özellikle Münih kenti- Almanya’nın önemli turizm merkezidir.

Ünlü Bayern Münih takımı, Bavyera eyaletinin en büyük değerlerinden birisi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.