Akropol Nedir? Antik Yunanistan’da Akropol

Akropol nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Akropol antik Yunanistan’da nedir, işlevi ve önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli mimari yapılardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca akropolden söz edeceğiz.

Akropol Nedir?

Antik Yunanistan’da özellikle Atina’da bir platonun (çevresine göre yüksekte kalan ova) veya bir yükseltinin tepesine kurulan kalelere ”akropol” adı verilirdi. İlk yapılış amacı savunma iken daha sonra şehrin tanrıları için dinsel festival, tapınak ve ayin merkezlerinden biri haline geldi. Antik Yunanistan kentlerinin çoğunun çevresinde söz konusu bu akropol kalıntılarına rastlanmıştır. Akropol kalıntılarının en ünlüsü ise klasik mimarinin güzide örneklerinden olan, şehrin tanrıçası Athena’nın tapınağı Parthenon’un da içinde bulunduğu Atina Akropolü’dür.

Akropol ile İlgili Aramalar

Google’da akropol ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; akropol nedir tarih nekropol nedir akropol bergama agora nedir akropol tabak odeon nedir patesi nedir stadium nedir

Nekropol: Arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Yunanca nekros-polis ölü şehri anlamına gelmektedir.

Agora: Belediye meclisi anlamına da gelir. Antik Yunanistan’da şehirlerin merkezlerinde kurulan pazar yerleridir. Aynı zamanda seçim gibi toplumu ilgilendiren kararlar da burada alınırdı.

Odeon: Antik Yunan medeniyetinde konserler verilen, şiirler okunan, oyunlar oynanan ve genel olarak dikdörtgen şeklinde, üzeri kapalı yapıdır.

Patesi: Sümerler zamanında, site denilen şehir-devletleri yöneten rahip-krallara verilen isimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: