Mimari

Nekropol Nedir? Antik Yunanistan’da Nekropol

Nekropol nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Antik Yunan medeniyetinde ”akropol” anlamı ve önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli mimari yapılardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”nekropol”kavramından söz edeceğiz.

Nekropol Nedir?

  • Toplu mezar anlamına gelir. Arkeolojik şehirlerde mezarlıkların veya toplu mezar yerlerinin bulunduğu muhite verilen isimdir.
  • Ayrıca, Antik Yunan şehirlerinde ve Roma kentlerinde genellikle kentin dışında bulunan mezarlık alanıdır.

Genel olarak mezarlık anlamına gelen nekropol, eski Yunan kentlerinden şehrin dışında kalan bölgelerdeki toplum mezarların bulunduğu yere denirdi. Eski Yunanca’da nekros, ölü anlamına gelir; polis ise şehir demektir. Bu iki kelimenin (nekros&polis) birleşiminden nekropolis kavramı ortaya çıkmıştır.

Nekropol, Antik Yunanistan’da şehirlerin hemen dışında yer alan mezarlıklara verilen isimdir. Toplu mezarların bulunduğu bu alan, anıt mezarlar olduğu için tarihi bir öneme sahiptir.

Yunan medeniyetinin yanı sıra Antik Mısır medeniyetinde de bu nekropollere rastlamak mümkündür. Mısırlılar, cesetleri mumyalayıp Nil deltasının batısındaki alana saklarlardı. Yunanlar ise Mısırlılardan farklı olarak ölüleri mumyalayıp saklamamış, toplu mezarlar yaparak genelde şehrin batısına defin etmişlerdir. Türkiye’de tipik bir nekropol örneği Antalya’da ve Pamukkale’de vardır. Aynı zamanda Assos ve Termessos nekropolleri en bilinen nekropol örnekleridir.

Nekropol ile İlgili Aramalar

Google’da nekropoller ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; türkiyedeki nekropoller megaron nedir nekropolis tümülüs nedir agora nedir nekropol pendik akropol nedir nekropol antalya

Akropol: Genelde yüksek düzlüklerde kurulan ve yöneticilerin oturduğu yerleşim alanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds