Gündem

Al Papazı Ver Papazı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye “Rahip Brunson” için nota vermesinin ardından Türkiye’de tutuklu bulunan Brunson hakkında çeşitli iddialar da ortaya atıldı. Nur topu gibi yeni bir kriz ortaya çıktı. Kriz nasıl çözülür? 

Şayet Türkiye uluslararası hukuk kurallarına uyan, hukukun üstünlüğüne inanan bir devlet olsaydı ve hukuk tek bir kişinin tekelinde olmasaydı bu sorun iki ülke arasında gayet rahat bir şekilde çözülebilirdi. 

Her ne kadar Amerika’nın niyeti burada farklı olsa da bizi asıl vurduğu yer hukuk dışı uygulamalarla Brunson’un tutuklu kalmasıdır. Brunson, gerçekten de FETÖ ve PKK lehine propaganda yaptığı suçlamasıyla gözaltına alınmış olabilir fakat bundan sonraki süreç (yargılama aşamasının uzun sürmesi vb) Amerika’nın böyle bir nota vermesine zemin hazırlamıştır. 

Al Papazı Ver Papazı 

Olanı söyledikten sonra olacakları da söyleyelim. Oldu oldu. Bundan sonra yapılacak en iyi iş al papazı ver papazı olacaktır. Pensilvanya’da bulunan FETÖ lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi karşılığında Amerika’nın hayatından ve psikolojisinden endişe (!) duyduğu Papaz Brunson verilebilir. Neden olmasın? Fakat;

Türkiye’de bunu yapacak cesarette siyasetçiler var mı? Danışıklı dövüşü bir yere kadar sürdüren, el altında F-35’lerin satımını bitirmeye çalışan, dün ak dediğine bugün kara diyen ve her şeyden önemlisi Türklüğü ve Türk duruşunu gerek ülke içinde gerekse ülke dışında ayaklar altına alan (ülke içinde: biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık. Ülke dışında: Mavi Marmara gemisi olayları ve Süleyman Şah türbesinin taşınması) bir parti ve yönetiminin “restine rest” bir cevap vermesi size ne kadar inandırıcı geliyor. 

Trump şovunu yaptı. Erdoğan “dünya beşten büyüktür” dedi. Dışişleri “bizi kimse tehdit edemez” diyerek kendi şovunu yaptı. Fakat itibar, saygınlık bunlar önemli şeyler bilhassa devlet nezdinde. 

İşin uzaması bizim aleyhimize olacak. Daha da kötüsü iş bizim aleyhimize sonuçlanacak ve Brunson elini kolunu sallaya sallaya ülkesine dönecek. 

Rahip Andrew Craig Brunson Kimdir? Neden Tutuklu? Suçu Ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds