Rahip Andrew Craig Brunson Kimdir? Neden Tutuklu? Suçu Ne?

Amerika Birleşik Devletleri Trump’ın Türkiye’de tutuklu bulunan FETÖ ve PKK bağlantılı ABD’li Papaz Andrew Craig Brunson hakkında yazmış olduğu twitler geniş yankı uyandırdı. Trump açıklamalarında Brunson’un serbest bırakılmaması halinde Türkiye’de yaptırım uygulanacağını belirtti. 

Türkiye açısından büyük bir tehdit olan bu açıklamanın ardından konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın: “Amerika’nın tehditkar açıklamaları kabul edilemez” ifadelerine yer verirken söz konusu olayla ilgili olarak “Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez” açıklamasında bulundu. 

Rahip Andrew Craig Brunson Kimdir? 

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada Rahip Brunson, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “casusluk” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmıştı. 

Öte yandan Rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede FETÖ’nün üst düzey yöneticileri ile bağlantısı olduğu da vurgulandı. Din adamı kimliğinde bir görüntü verdiği fakat bu maske altında PKK ve FETÖ adına suç işlediği belirtilen Brunson ayrıca üst düzey FETÖ yetkilileri ile de kod adıyla iletişimde olduğu biliniyordu. 

PKK PROPOGANDASI YAPTI

Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson’un kiliseside PKK ile FETÖ’yü öven  konuşmalar yaptığı öne sürüldü. Brunson’un özellikle Kürt vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde sistematik bir çalışma yürüttüğü ve  “Mesihin Kürdi Kilisesi”ni kurduğu suçlaması yöneltilmişti.

Türkiye’nin Trump’ın twitlerine tepkisi sert oldu. Türkiye, Brunson’un iadesinin söz konusu olmadığını, Türkiye’yi kimsenin tehdit edemeyeceğini, Amerika’nın bu talebinin yersiz olduğunu belirtti.

Yarın, bu konu için kritik bir gün. Bugün Erdoğan Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin gelişmesinden dolayı diğer devletlerin Türkiye’yi “kıskandığını” belirtmişti. Trump’ın bu açıklamalarından sonra yine bir Rusya yakınlaşması görülebilir.

Hassas piyasalar ise bu durumdan oldukça etkilenecek gibi görünüyor. İlerleyen süreçlerde durum daha net olarak ortaya çıkacak.

Al Papazı Ver Papazı Olabilir mi? 

Amerika’nın tehditkar mesajının ardından Türkiye’nin cevabı merak konusu oldu. Al papazı ver papazı olabilir mi? Pensilvanya’da bulunan Fethullah Gülen ile Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Brunson’un takası gerçekleşmesi şimdilik uzak bir ihtimal. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.