Teknoloji

Alan Adı Nedir? | En Popüler Domain Uzantıları

Alan adı (domain), en basit tanımlamayla bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir. Alan adı olmadan ilgili web sitesine ulaşabilmenin tek yolu IP adresinin bilinmesidir. IP adresinin tüm kullanıcılar tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün olmadığı için alan adı kullanılır. Her web sitesine ait alan adı eşsizdir ve başka kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Bir marka ya da proje kimliğini online kanalda doğru bir şekilde yansıtmak istiyorsa öncelikli olarak kendine uygun bir alan adı seçmelidir.

En Popüler Alan Adı Uzantıları Hangileridir?

Domain uzantısı, alan adının en sağında bulunan ve nokta işaretinden sonra gelen kısım olarak tanımlanabilir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan domain uzantıları .com, .net ve .org uzantılarıdır.

Alan adı bilinirliğinde ilk sırada yer alan .com uzantısı kar amacı güden şirketler için ortaya çıkmış olsa da günümüzde tüm kullanıcılar tarafından satın alınabilir. Bilinirliği ve arama motorlarında üst sıralarda yer alması sebebiyle web sitelerine büyük avantajlar sağlar.

Bir diğer alan adı uzantısı olan .net, kullanıcılar tarafından çoğunlukla teknoloji hizmetleri ile bağdaştırılır. Bu sebeple teknoloji alanında var olmak isteyen şirketler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Kâr amacı gütmeyen topluluklar için kullanılan .org uzantısı ise hayır kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından kullanılır.

Yukarıda bahsedilen alan adı uzantıları oldukça popülerdir ve kullanıcılar tarafından bilinirliği yüksektir. Alan adı seçimi yaparken bu uzantılar ile ilerlemek güvenilirlik ve akılda kalıcılık açısından önemlidir.

Domain Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain seçimini doğru yapmak, web sitelerinin hedeflenen başarıya ulaşmasında kritik bir öneme sahiptir. Domainin ilgili projeyi doğru bir şekilde ifade etmesi gerekir. Hedef kitleye hitap edebilmek için domain seçilirken SEO verilerine bakılmalıdır. Domain ya da diğer bir deyişle alan adı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir:

1. Kısa ve akılda kalıcı domainler seçmek her zaman avantaj sağlar. Seçilen domainin kullanıcılar tarafından kolay yazılabilir olması web sitesinin tıklanma sayısını artıracaktır. Akılda kalıcı bir domaine sahip web sitesine erişmek her zaman daha kolaydır. Bu sayede arama motorlarında üst sıralarda gözükebilir ve web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

2. Domainlerin 5-10 harf uzunluğunda tutulması en verimli sonuçları verir. Domain adı seçilirken kafa karışıklığına sebep olmamak adına, sayı ve tire gibi noktalama işaretlerinden uzak durmakta fayda vardır.

3. Web sitenizin domainini seçerken kullanacağınız anahtar kelime kritik bir öneme sahiptir. Anahtar kelimeyi doğru bir şekilde domain içerisinde kullanırsanız arama motorlarında yüksek sıralarda yer alabilirsiniz. Böylelikle çok daha geniş kitlelere sesinizi duyurmuş olursunuz. Sizden haberi olmayan kullanıcılar bile yaptıkları anahtar kelime araması sonucunda sizi tanıyabilir ve bu sayede sitenizin bilinirliği artmış olur. Anahtar kelimeyi seçerken kısa vadeli olarak değil, geniş kapsamlı olarak düşünmek gerekir. Bir zaman sonra popülerliğini kaybetme riski olan domain adlarından ziyade, zamansız ve her daim ilgi çekebilecek alan adları tercih edilmelidir.

4. Domain seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, doğru domain uzantısının seçilmesidir. En popüler domain uzantıları .com, .net, .org ve .xyz olarak sıralanabilir. Bu uzantılar uygunluk durumuna göre tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Popüler olan bu uzantılar kullanıcılar tarafından daha güvenilir bulunur. Her domain uzantısının kullanıcılar arasında oluşturduğu bir algı vardır. Bu sebeple domain uzantısı seçilirken web sitesinin amacı ile örtüşen şekilde hareket edilmesi gerekir. Örneğin; güvenilir bir kurum algısı yaratmak istiyorsanız, .org uzantısından faydalanabilir; start-up bir işletmeyseniz .co uzantısının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Genellikle popüler ve güvenilir olan bu uzantıları seçmek avantaj sağlar. Ancak, aradığınız domaini bu uzantılarda bulamazsanız yeni gelişen domain uzantılarını da kullanabilirsiniz. E-ticaret yapan bir site için .store uzantısı ya da blog içerikli bir site için .blog uzantısı güzel bir alternatif olacaktır.

5. Alan adı satın alırken hangi kayıt kuruluşundan destek aldığınıza dikkat etmelisiniz. Domain almaya karar verdiğinizde natro.com gibi güvenilir kayıt sitelerini tercih etmeniz süreç içerisinde sıkıntı yaşamamanız açısından oldukça önemlidir. Bu sayede rahat, güvenilir ve konforlu bir şekilde istediğiniz domaini sorgulayabilir, satın alabilir ya da satabilirsiniz.

Alan Adı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Markanızın ya da işletmenizin web kanalında doğru şekilde var olabilmesi için uygun alan adının seçilmesi oldukça önemlidir. Alan adı seçilirken detaylı bir analiz ve araştırma yapmak, web sitesinin istenilen amaca ulaşması için olmazsa olmazdır. Kullanılmak istenilen alan adı başka birine ait olabilir ya da farklı kullanıcılar tarafından da talep ediliyor olabilir. Bu sebeple alan adı satın alırken ilgili domainin kullanılabilir olup olmadığının sorgulanması gerekir. Alan adı sorgulaması yapmak isteyen kullanıcılar güvenilir kayıt sitelerinden destek alabilirler. İlgili web sitesinde arama çubuğuna sahip olmak istediğiniz alan adını yazarak, sorgulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda alan adının kullanılabilir olup olmadığını öğrenebilir ve çıkan sonuca göre gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Alan adı sorgulaması sonucunda domain kullanılabilir durumda ise, sepetinize ekleyerek satın alma işlemini başlatabilirsiniz. Eğer ilgili alan adı farklı bir kullanıcı tarafından alınmış ve kullanıma uygun değilse diğer alternatifler üzerinden ilerlemek gerekir. Sorgulama yapıldıktan sonra program size uygun olmayan domain yerine alternatif adlar ve uzantılar sunacaktır. Alternatifleri değerlendirip onlar üzerinden ilerleyebileceğiniz gibi sahiplenilmiş bir domaini satın alma konusunda da şansınızı deneyebilirsiniz.

Alan adları zamanla değer kazanması sebebiyle oldukça ilgi görülür ve yatırım amaçlı satın alınırlar. Bu sebeple istemiş olduğunuz alan adını ikinci el pazarında ya da açık artırmada bulma şansınız tahmin ettiğinizden daha yüksek olacaktır. Başka bir kullanıcı tarafından satın alınmış bir alan adına sahip olmak için atabileceğiniz ilk adım ikinci el domain pazarına bakmaktır. Eğer aradığınız alan adına ulaşırsanız, ilgili domainin piyasa değerini araştırıp satın alacağınız kişiyle ücrette anlaştıktan sonra, transfer işlemini gerçekleştirerek alan adına sahip olabilirsiniz.

Alan Adı Sorgularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Markanız ya da projeniz için uygun bulduğunuz alan adını sorgularken dikkat edilmesi gereken konular aşağıda listelenmiştir:

1.  Öncelikle sorgulama yapılacak kayıt sitesinin güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde yanlış kararlar verilebilir, maddi ve manevi olarak istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

2. Alan adı sorgulaması yapılırken sosyal medya hesaplarında aynı ada sahip farklı işletmeler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Satın almak istediğiniz alan adı farklı kişilerin sosyal medya hesaplarında kullanılıyorsa bu durum kafa karışıklığına sebep olacaktır. Sosyal medya hesapları ile eşleştirilen alan adları her zaman daha başarılı olur.

3. Alan adı sorgularken hizmet şartlarının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Alan adının geçerlilik süresi ve bir sonraki dönem için geçerli olacak fiyat artış koşulları dikkatlice okunmalıdır. Aksi halde beklenmeyen fiyat artışlarıyla karşılaşılabilir.

4. Domain sorgulaması yaparken rakiplerin alan adlarının incelenmesinde fayda vardır. Bu sayede farklı fikirler elde edilerek konuya daha geniş bir perspektiften bakılmış olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.