Alan Savunması Nedir? Nasıl Yapılır?

Alan savunması nedir? Futbolda alan savunması ne anlama geliyor?

Futbolda kanat, bek, stoper, orta saha ya da forvetlerin adam adama savunma yapmadığı ve savunma düzeninin tamamen karşı takıma hamle yaptırmamak üzerine kurulduğu savunma çeşidine ”alan savunması” adı verilir. Alan savunması pek çok yönüyle adam adama savunmadan ayrılmaktadır. Peki alan savunması nasıl yapılır?

Yukarıda yer alan görselde Manchester United’lı oyuncuların Chelsea’li futbolculara yapmış olduğu ”adam-adama savunma” örneğini görüyorsunuz. Adam adam adama savunma isminden de anlaşılacağı üzere futbolcuların rakip futbolculara yapmış olduğu yakın takiptir. Ancak alan savunmasında bu tarz bir sistem yoktur. 

İlginizi Çekebilir:  2. Ön Eleme Turu Nedir? İkinci Ön Eleme Turundan Sonra Ne Var?

Futbolcular, doğrudan bir oyuncuyu tutmak yerine sahayı paylaşırlar ve sahanın her yerine pres yaparak rakip takımı kontrol altına alırlar. 

Yukarıdaki görselde ise tam anlamıyla bir alan savunması örneğini görüyoruz. Atlético Madrid‘li futbolcular, Barselonalı futbolcular karşısında adam adama savunma yapmıyor hatta Messi’ye dahi özel bir pres uygulamıyorlar. Bu alan savunmasında sıkça görülen bir uygulamadır. 

Alan savunmasının adam adama savunmadan ayrılan en önemli farkı, harcanan enerjidir. Alan savunmasında futbolcular daha az yorulur ve enerjilerini 90 dakika boyunca sahaya yansıtabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Stoper Nedir? Stoper ile Libero Arasındaki Farklar Nelerdir?

Avantajları Nelerdir?

  • Futbolcular, fazla efor sarf etmezler. Bu nedenden dolayı 90 dakika boyunca, iyi uygulanan bir alan savunmasında oyundan düşme olmaz. 
  • Saha tam olarak paylaşıldığında, rakip takım oyuncularına hamle şansı verilmez. 
  • Topun olacağı ya da pozisyonun gerçekleşeceği yer önceden kurgulandığı veya tahmin edildiği için tehlikeli ataklar sık gerçekleşmez. 

Dezavantajları Neler?

  • Çok fazla açık alan verildiğinde, kaleye uzaktan atılan şutlar golle sonuçlanabilir. Özellikle ceza sahasının hemen dışından veya ceza yayının hemen gerisinden atılan şutlar, tehlikeli olabilir. 
  • Alan savunmasının hangi şartlarda uygulanacağı önceden kurgulanmamışsa sahada boş alanlar olacaktır. 
  • Alan savunmasındaki en büyük sorun, futbolcuların birbirlerinin alanını doldurmasıdır. Alan doldurulmadığı zaman kaleye tehlikeli pozisyonlar gelecektir. 
İlginizi Çekebilir:  Sözleşmesi Turnuva Ardından Bitecek Olan

Hangi Kulüpler Uyguluyor?

Günümüzde pek çok futbol kulübünün uygulamış olduğu alan savunmasını ülkemizde de birçok kulüp uygulamaktadır. Dünyadaki en güzel örneklerinden biri ise Atlético Madrid takımıdır. Diego Simeone yönetiminde senelerdir alan savunmasını mükemmele yakın uygulayan  Atlético Madrid, önemli başarılara imza atmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara