Spor

Transfer Şikesi Nedir? Kulüpler Nasıl Transfer Şikesi Yapar?

Transfer şikesi nedir, kulüpler nasıl transfer şikesi yapar? Daha önceki yazılarımızda futbol dünyasına ilişkin çeşitli terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca transfer şikesinden söz edeceğiz.

Transfer Şikesi Nedir?

Öncelikle transfer şikesi, hatalı bir tabirdir. Zira şike, bir spor müsabakasının sonucunu değiştirmek için maddi ya da manevi bir çıkar karşılığında varılan anlaşmaya denir. Burada her ne kadar bir spor müsabakasının sonucunu değiştirmek amaç olmasa da transfer hukukuna uygun yapılmaz. “Transfer usulsüzlüğü” olarak daha doğru bir tanımlama yapılabilecek transfer şikesi, bugün Türkiye’de pek çok kulüp tarafından yapılıyor. Bu, hem Galatasaray hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe tarafından da yapılmıştır. Yurtdışında da örnekleri bolcadır.

Galatasaray

Armindo Bruma’nın sakatlığından ötürü oynamayacağı, Galatasaray’ın da bir yabancı kontenjanına ihtiyacı olduğu için yönetim Bruma’yı Gaziantepspor’a bedelsiz olarak kiralamış böylece Galatasaray, Gaziantepspor’un yabancı kontenjanını Bruma aracılığıyla kiralamıştır. Bir sonraki sezon da tekrar kadrosuna katmıştır.

Beşiktaş

Beşiktaş, Atınç Nukan’ı o dönem Alman ikinci liginde mücadele eden RB Leipzig’e 5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer etmiş ancak bir sezon sonra bedelsiz olarak kiralamıştır.

Fenerbahçe

13 milyon Euro serbest kalma bedeli bulunan Moussa Sow, 16 milyon Euro’ya transfer olmuş ancak bir sezon sonra bedelsiz olarak tekrar kiralanmıştır. Fenerbahçe, 3. kalecisi olan Ertuğrul Taşkıran’ı Boluspor’a 1 milyon Euro’ya transfer etmiştir.

Yine aynı şekilde Shakhtar Donetsk takımı Barcelona’ya Chrgynski’yi 25 milyon Euro’ya transfer etmiş ancak Barcelona’da yeterince forma şansı bulamayan Chrgynski, Shakhtar Donetsk’e bir sezon sonra 15 milyon Euro’ya transfer olmuştur. Yani Shakhtar Donetsk takımı Chrgynski’yi bir sezonluk 10 milyon Euro’ya kiralamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds