Alay Sancağını Çalınca Erken Tezkere Veriliyor Efsanesi

Bedelli askerliğin konuşulduğu bugünlerde askerlikle ilgili bir efsaneden de söz etmeden olmaz. Bugüne kadar pek çok kişiden bu efsaneyi duymuş olma ihtimaliniz elbette ki var. Bu efsane “alay sancağını çalınca erken tezkere veriyorlar” efsanesidir. 

Korku filmi tadında bir efsane. Tıpkı askerde zimmetli silahı kaybetmek gibi düşününce dahi tüyler ürperten bir efsane. 

Efsaneye göre bir er, bulunduğu birlikteki alay sancağını çalıp Ankara’da Genelkurmay’a teslim edince tezkeresini erkenden alabiliyormuş ama bunu şu ana kadar gerçekleştiren bir babayiğit çıkmamış. Alay sancağını çalmak, bunu bir de Ankara’ya Genelkurmay’a götürmek gerçekten büyük bir olay. Siz daha kışladan çıkmadan muhtemelen şafağınız karanlık olacaktır. 

Askerliğin nasıl bir yer olduğunu öğrendikten sonra bu efsanenin acemiler ve askerliği eziyet olarak gören erler için uydurulmuş keyifli bir fıkra olduğunu anlayacaksınız. Alay sancağını çalmak ha? Çalınca tezkereni eline verecekler ha? Bir an nasıl çalınacağını düşünürsünüz, komutanın olmadığı bir zaman odasına gireceksiniz peki girişteki sekreteri? Onu da geç, aldın o koca sancağı nasıl kamufle edeceksin? Kamufle ettin, kışladan nasıl çıkacaksın? Çıktın, hadi kışla Genelkurmay’a yakın olsun, oraya kadar elinde sancakla nasıl gideceksin? Hepsini yaptın diyelim, Genelkurmay’ın önünde bekleyen askerlere ne diyeceksin? 

– Efendim ben alay sancağını çaldım, bizim oradaki üst devreler alay sancağını çalınca erkek terhis olunuyor diye söylediler. Ne tarafa gidiyoruz? 

Askerler de eğlence arıyorlardır haliyle, hep emir komuta hep emir komuta bir yere kadar onlar da insan, bir güzel gülerler. Sonra sizi elinizdeki sancakla kışlanıza gerisin geri gönderir, şafağınıza bir-iki karanlık ay daha eklemenizi söylerler. Şimdiden söyleyeyim: o askerlik bitmez. 

İlginizi Çekebilir:  Güldüren Güldürürken Düşündüren 10 Devlet Bahçeli Twiti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara