Alelade Haklar Nelerdir?

Hukukta alelade haklar nelerdir? Alelade hakların örnekleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli hukuki terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “alelade haklardan” söz edeceğiz. 

Alelade Haklar Nedir? 

Alelade hakların tanımını şöyle yapmak mümkündür: “Kullanılmalarıyla yeni bir hukuki durum meydana getirmeyen haklardır.” 

Örneğin velayet hakkı, bu tip bir haktır. Medeni kanuna göre reşit (ergin) olmamış çocuklar (küçükler) bakımından sadece ana ve babalara tanımış olduğu velayet hakkı çerçevesinde çocuğa öğüt vermek, ihtar ve uyarıda bulunmak ya da çocuğun mallarını yönetmek ve onu temsil etmek hakkı gibi çeşitli yetki ve sorumlulukları vardır. 

Anne ve babaların bu haklarını kullanmaları, yeni bir hukuki durum meydana getirmez. Ayrıca mevcut durumda bir değişiklik de olmaz/yapılmaz veya mevcut durum ortadan kalkmaz. 

Kısaca alelade hakların tanımı bu şekildedir. Diğer hukuki terimler ve/veya hakkın tanımı, devredilemeyen haklar ve hakkın türleri gibi benzer içerikler için sitemizin “Hukuk” kategorisine tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: