Hukuk

SPK Mevzuatı Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde önceki makalelerimizde Sermaye Piyasası Kurulu ile ilgili yüzlerce makalede internet veya televizyonda gördüğünüz haberler içerisinde geçen, ilginç terimler hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde de SPK mevzuatı hakkında çok kısa bilgi vereceğiz. Görevi temel olarak bilindiği üzere, borsalar içerisinde manipülatif hareketleri önlemek ve şüpheli, illegal hareketlere engel olmak amacıyla kararlar yayınlar.

İşte bu kararların da elbette yasal bir dayanağı olması gereklidir. Mevzuat, kelime anlamı olarak bir konuyla ilgili tüm yasal düzenlemeleri içermektedir. SPK mevzuatı demek, bu kuruluşun yetki ve görevleri ile ilgili kanunları ifade eder. Buradan hareketle haberlerde “SPK mevzuatı gereği” şeklinde başlayan cümleleri rahatlıkla anlamak mümkün olacaktır.

Özetle, her resmi kuruluşun kendi yetki ve görevlerinin kapsamına göre yasaları vardır. Bu konu hakkında kafanıza takılan başka bir konu olursa aşağıya yorum olarak bırakmanız halinde çok hızlı bir şekikde siz değerli okurlarımıza cevap verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.