Alev Almak Ne Demek? Anlamı? Cümle İçi Kullanımı?

Alev almak ne demek, nedir, cümle içi kullanımı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca alev almak deyiminden söz edeceğiz.

Alev Almak Ne Demek?

Genelde basketbolda veya futbolda kullanılan bir tabirdir. Örneğin basketbolda bir oyuncunun art arda sayılar bulması durumunda ”alev aldı” ifadesi kullanılır. Ya da futbolda da bir futbolcunun art arda başarılı çalımlar atması durumunda da ”alev aldı” ifadesi kullanılmaktadır. Burada kast edilen asıl unsur birinin yaptığı bir eylemde seriye bağlaması, üst üste başarılı hamleler yapmasıdır.

Basketbolda da bir oyuncunun üst üste seri atışlarda bulunması durumunda ”elinin sıcak olduğu” ifadesi kullanılır. Örneğin Stephen Curry’nin 3. periyodun sonlarına doğru sorumluluk alıp üst üste 3 üçlük atması ”alev alması”, ”elinin sıcak olması” deyimlerine örnek olarak gösterilebilir. Sosyal medyada sıklıkla kullanılan bir tabir olan alev almak deyimi, yukarıda da belirtildiği gibi genellikle futbol ya da basketbolla ilgili bir terimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.