Spor

Futbolda İdeal 11 Ne Demek?

Futbolda ideal 11 nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ideal 11’in ne anlama geldiğinden söz edeceğiz.

Futbolda İdeal 11 Ne Demek?

Futbolda takımın ritim bulduğu ve oyuncuların belirli bir format ve oyun anlaşında verimli olduğu kadrodur. İdeal 11’ler, takım herhangi bir mevkisinde oynayan oyuncunun daha önce de tercih edildiği, kadrodaki her bir oyuncunun takımın vazgeçilmez ismi olduğunu belirtir. İdeal 11’ler, kesinleşen kadrolar değildir. Takımım ideal 11’leri ile maça çıkması beklenir çünkü takımın en üretken olduğu kadro yapılanması, mevkisinin en iyisi ya da görece iyisi futbolculardan oluşur.

Tanımlar genellikle ideal 11’lerini bozmamaya çalışır ancak kart cezası, sakatlık ve ani gelişmeler nedeniyle zaman zaman ideal 11’den uzaklaşılır. İdeal 11 için en verimli 11 olduğu yönündeki yorum ise görecelidir. Takım ideal 11’inde yani alışılagelen 11’inin dışında bir kadro ile maça çıkabilir ve maç beklenen 11’in oynayacağı oyundan kat kat güzel olabilir.

Bu nedenle ideal 11 için en iyi tanımı “beklenen veya takım düzenine uygun kadro” şeklinde yapmak daha doğru olacaktır. Örneğin Galatasaray, Sivasspor deplasmanına ideal 11’le çıktı demek, Galatasaray’ın daha önceki maçlarda da bu kadroyu sahaya sürdüğü anlamına gelir. Eğer Galatasaray bu deplasmana 2-3 ilk 11 oyuncusundan mahrum olarak çıksaydı ideal 11’ine kavuşmuş olmayacaktı.

Görsel Kaynak: Stretty News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi