Amatem Memurluğa Engel mi?

AMATEM madde ve alkol bağımlılığının tedavisini sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. Memurluk için ruhsal ve fiziksel sağlığınızda veya geçmiş sicilinizde oluşan olumsuz bir kayıt memurluğunuzu etkileyebilir. Amatem genellikle memurluğa engel değildir. Ancak bu aday olduğunuz memurluğa ve Amatem kurumunda ne amaçla tedavi gördüğünüze göre çok değişkenlik gösterecektir.

Örneğin, madde bağımlılığı sebebiyle mahkemeye çıkmış ve sicil bozukluğuyla bu tedaviden kurtulmaya çalışmak için kuruma gittiyseniz. Bu memurluk mülakatlarında sizin için sorun olacaktır. Ancak başka türlü bağımlılıklardan yasa dışı bir ceza almaksızın kurtulmak amacıyla alınan tedavilerde sizden sağlık kurulu raporu istenecektir. Başarıyla psikiyatr tarafından alınmış bir rapor ile memurluk mülakatlarından daha rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

Memur alım mevzuatında açıkça belirtilmiştir ki, hastalığınızın işinizi yapmaya engel olmayacak nitelikte olması gereklidir. Bu sebepten dolayı yoğun dikkat gereken hassas bir meslek türünde mülakata dahi gitmeden baştan elenme ihtimaliniz vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.