Öksürürken Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı oldukça yaygın bir semptomdur. Öksürük bazı kişilerde var olan bel ağrısını kötüleştirebilirken, bazı kişilerde bel ağrısı sadece öksürdüklerinde fark edilebilir hale gelebilir.

Öksürük kişinin hafifçe öne eğilmesine neden olabilir. Bu pozisyon belin üzerine baskı uygulayabilir ve omurları veya omurilik kemiklerini yerinden oynatarak bel ağrısını daha da kötüleştirebilir.

Bu yazıda, öksürürken bel ağrısının olası nedenlerinden bazılarını, tedavi seçeneklerini ve ne zaman doktora görüneceğini ele alıyoruz.

nedenler
Aşağıda öksürürken sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları verilmiştir.

Disk herniasyonu
Bir kişi sadece öksürdüğünde bel ağrısı yaşayabilir.
Omurga kemikleri arasında, omurgayı yastıklayan ve amortisör görevi gören koruyucu diskler bulunur. Normal aşınma ve yıpranma nedeniyle bu diskler yerinden kayabilir veya dışarı çıkabilir. Doktorlar buna disk herniasyonu diyor.

European Spine Journal’daki bir makale, şiddetli siyatik hastalarının öksürürken bacak ağrıları daha da kötüleşirse disk fıtığı geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu bildirdi.

 • Siyatik, siyatik sinirin tahrişinden veya sıkışmasından kaynaklanan ağrıdır.
 • Bazen bel ve bacaklarda siyatik siniri oluşturan sinir köklerine fıtıklaşmış bir disk baskı yapar.
 • Disk herniasyonu, alt sırtta ve bir veya iki bacakta karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Şiddetli disk herniasyonu, bağırsak veya mesane inkontinansı gibi semptomlara yol açabilir.
 • Disk fıtığı ağrısını hafifletmek için, kişi sırtını dinlendirmeyi, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) almayı ve günde birkaç kez 10 dakika boyunca bir bezle kaplı buz paketi uygulamayı deneyebilir.
 • Şiddetli vakalarda, bir kişinin fıtıklaşmış diski onarmak için ameliyat olması gerekebilir.
 • Disk herniasyonu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Acı Kaşıntı Yapar mı?

Kas gerilmesi veya bağ burkulması
Bazen, şiddetli veya ani bir öksürük, sırtta beklenmedik bir baskı oluşturabilir. Bu basınç, doktorların kas gerilmesi olarak adlandırabileceği, kas gerilmesi gibi geçici bir yaralanmaya neden olabilir.

Ağrı, öksürük de dahil olmak üzere belirli pozisyonlar veya aktivitelerle daha yoğun hale gelebilir. Bir kişi ayrıca sırt sertliği, kas spazmları veya kas hassasiyeti yaşayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Arpa Diyeti Nasıl Yapılır?

NSAİİ almak, bir veya iki gün sırtınızı dinlendirmek, ağrıyı kötüleştiren duruş ve pozisyonlardan kaçınmak ve etkilenen bölgeye bez kaplı bir buz torbası uygulamak, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ancak semptomlar 4-6 hafta içinde azalmazsa, kişi doktorunu görmelidir.

Aralarındaki farklar da dahil olmak üzere, suşlar ve burkulmalar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

spinal stenoz
Bir kişi yaşlandıkça, omurgası daralmaya başlar ve bu, omurilik sinirleri üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir.

Öksürürken öne eğilmek gibi belirli pozisyonlarda olmak sinirlere daha fazla baskı uygulayabilir ve bel ağrısına neden olabilir.

Spinal stenoz ayrıca alt sırt ve bacaklarda uyuşma veya kramp ağrısına neden olabilir. Ayrıca cinsel işlevi etkileyebilir, bağırsak veya mesane işlevinde sorunlara neden olabilir ve ciddi vakalarda bacak işlevinin kaybına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Spinal stenozun etkilerini azaltmak için, bir kişi onu desteklemek ve güçlendirmek için arkadaki kasları oluşturmak için egzersiz yapmayı deneyebilir.

Kas spazmlarını hafifletmek için NSAID’lerin veya reçeteli ilaçların alınmasına da yardımcı olabilir. Bazı doktorlar, semptomlar şiddetli ise steroid enjeksiyonları ve muhtemelen ameliyat önerebilir.

Akciğer kanseri
Akciğer kanseri, öksürürken bel ağrısının nadir fakat olası bir nedenidir. Kemik ağrısı yaşamak, durumun yakındaki organlara yayıldığını gösterebilir.

Akciğer kanserinin diğer bazı belirtileri şunlardır:

 • kan tükürme
 • beklenmedik bir şekilde kilo vermek
 • nefes almakta zorlanıyorum
 • hırıltı
 • yorgunluk
 • Akciğer kanseri için tedavi seçenekleri, durumun ciddiyetine bağlıdır. Tipik tedaviler, tümörü küçültmek için radyasyon ve kemoterapiyi ve onu çıkarmak için ameliyatı içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara