Anjiyo Sırasında Ölüm Riski

Angiyografi işlemine bir görüntüleme yöntemi diyebiliriz. Asıl amacı hasta doktora gittiğinde EKG ve Ekokardiyografi tetkileri sonucunda hastanın riskli görülmesi üzerine net bir şekilde damarlardaki tıkanıklık veya diğer problemleri görüntüleyebilmek için yapılır. Günümüz teknolojisi sayesinde hızlı ve güvenilir bir yöntem olmakla beraber ne olursa olsun uzman bir doktorun operasyon için tetkiklere bakarak karar vermesi gereklidir. Anjiyografi bir ameliyat değildir. Operasyon denilebilir. Ameliyathaneden çok daha küçük bir laboratuvarda gerçekleşen işlem, uzman ellerde gerçekten hayat kurtarıcı bulguları doktora sunabilir. Bu açıdan anjiyo doktorunuz tarafından uygun görülüyor ise çekinmeden hazır olmak gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:  Arpa Diyeti Nasıl Yapılır?
Anjiyo Ne Kadar Sürer?

İşleme başladıktan sonra anjiyografi yaklaşık 20 dakika kadar sürer. Bu hastanın durumuna göre değişebilmekle beraber, hastanın o anki durumuna göre biraz farklılık gösterebilir. Kasıktan yapılan işleme başlamadan önce hazırlık ve angiyografi laboratuvarından çıkışı da hesaba katarsak. Tüm işlemler yaklaşık 45 dakika içerisinde bitmiş olacaktır. Hasta çıkışta çok ağrı hissetmeyecektir fakat kataterin bulunduğu yerde hafif bir sızlama hissi duyması gayet normaldir.

İlginizi Çekebilir:  Isotrexin Reçetesiz Alınır mı? Tüylenme Yapar mı?
Anjiyo Ölüm Riski

Her operasyon sırasında risk olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat anjiyo için içiniz biraz daha rahat olabilir. Oldukça güvenli bir işlem olması sayesinde hastalar lokal anestezi altında işleme girip fazla yorulmadan odalarına çıkabilmektedirler. Anjiyo olunan gün 5-6 saat hasta gözetim altında tutulabilir veya hastanın genel durumunun riskine göre 1 gece yoğun bakımda kalması gerekebilir. Ölüm riski Amerikada yapılan istatistik çalışmasına göre yaklaşık %0.3 civarlarındadır. Bu da bir ameliyata göre çok düşük bir risk oluşturduğunu açıkca gözler önüne seriyor.

İlginizi Çekebilir:  Plastiklerin İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

Unutmayın! Anjiyoda yapılan stent işlemleri veya başka bir ameliyata karar verilmesi gibi sizi hayati tehlikeden korumaya yardımcı olacak durumlar. Bu riski almaya eğer doktorunuz uygun gördü ise değerdir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce