Dalak Neden Şişer?

Özellikle koşarken ve yoğun bir egzersiz programı sırasında dalak şişmesi gibi bir his ile çoğumuz karşılaşmışızdır. Peki dalakta şişme neden olur?

Bunu anlatmadan önce kısaca dalak organının vücuttaki görevinden bahsedelim. Dalak, vücutta dolaşım sisteminde bulunan kirli kandaki bazı atık maddeleri temizlemek ile görevlidir. Bu yüzdendir ki birazdan bahsedeceğimiz gibi çok hassas ve önemlidir. Bir diğer görevi ise bağışıklık sistemini desteklemektir. Dalak karaciğere simetrik olarak kaburga kemiklerinin altında bulunur. Böyle olması ise pek bir anlamlıdır. Kalp gibi korunması gereken bir organ olduğundan burada yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Gece Ananas Yemek Kilo Aldırır mı?

Dalakta şişme hissi problemini ise tam olarak tarif etmeye çalışırsak, spor gibi yoğun efor esnasında kalp atışımız hızlanır. Vücutta kanın dolaşımı hızlandığı için de dalağa atardamarlar vasıtası ile pompalanan kan miktarı çok fazlalaşır bu yüzden dalağımızda halk arasındaki tabir ile şişme gibi bir şey hissederiz. Asıl olan şudur ki, dalak şişmez.

İlginizi Çekebilir:  Labne Gluten İçerir mi?

Dalak Çok Hassas Bir Organdır

Dalağın korunuyor olması iyi haber. Fakst bunun yanında bazı tehlikeler ile karşı karşıya kalmamıza sebebiyet verebilir. Örneğin bir trafik kazasında kaburga kemiklerinin kırılması dalağı yırtabilir ve bu ani ölüme sebebiyet verebilir. İçerisinden sürekli kan geçen dalak hasar gördüğü için çok yüksek debide kan boşaldığı için acilen ameliyat olması gerekecektir. Bunu tespit etmek ise sağlık profesyonelleri açısından kolaydır. Mideye yapılan bir ultrasonografi ile kolayca tespit edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Concerta İştahsızlık Yapar mı?


Dalak Büyük Bir Organ mı?

Dalağın büyüklüğünü tam olarak koyunlardaki dalaklara benzetebiliriz. Bununla beraber dalağın etrafını 2mm kalınlığında -bir saç teline yakın- zar tabakası kaplamaktadır. Şişme hissi de bu zarın gerilmesiyle olur.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi