Psikoloji

Anksiyete Ağız Kuruluğu Yapar mı?

Bilindiği üzere anksiyete bozukluğu günümüzde milyonlarca insanın çektiği sorunlardan biri halini aldı. Günümüz şartlarının yanında bu konuda tetikleyen en büyük faktör ise genetik. Yan etkilerin görülme şekilleri de genetiğe göre değişiklik gösterebiliyor. En büyük yan etkileri kendini depresyonda gibi hissetme, olağan şeyler için bile aşırı kaygılı olma durumuyken, bazı kişiler ağız kuruluğu ve anksiyeteyi birlikte deneyimlemektedir. Bu sebepten dolayı anksiyete ağız kuruluğu yapar mı? Sorusuna bu makalemizde detaylı şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Anksiyete çoğunlukla ağız kuruluğu yapmaz. Ağız kuruluğunun altında başka rahatsızlıklar yatıyor olabilir. Bu sebepten dolayı, böyle bir sıkıntı gözlemlediğiniz anda uzman hekiminize başvuraral detaylı tetkik istemeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca anksiyete ile birlikte muhtemelen bu rahatsızlıkla bir alakası bulunmayan başka belirti yaşarsanız, şüpheniz bu noktada artabilir.

Çok kısa özetlemek gerekirse, eğer hali hazırda anksiyeteniz bulunuyor ve birden bu sorunu yaşamaya başladıysanız anksiyeteniz ile ilişkili olmama ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Eğer bu rahatsızlıkla hiçbir alakanız yokken ağız kuruluğu yaşayarak şüpheleniyorsanız, tek başına bir anksiyete belirtisi olamaz. En doğru teşhisi uzman psikiyatri doktorunuz verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.