Anlamını Bilmiyoruz! Yaya Geçidi

İstanbul’da anlamını bilmeden sadece üzerine araba park etmeye yarayan çizgiler olarak görülüyor. Bu seviyede ihlalin ‘yaya geçidi’ kelimesinin anlamını bilmediğimizden dolayı olduğunu düşünüyorum. TDK’ya göre: ‘Caddelerde yayaların karşıya geçmesi için ayrılmış bölüm. ‘ olarak anlamlandırılmıştır.

Hayrettin’in youtube sayfasında gördüğüm bir video Türkiye’de yayalara gösterilen saygıyı gözler önüne seriyor. Videoda yaya geçidi kurallarını ihlal edilen sürücüye: ‘Bu çizgilerin ne manaya geldiğini biliyor musunuz?’ diye sorulması üzerine; sürücü üste çıkmaya çalışıyor.

Yaya geçidini kullanırken tabii ki yayaların da dikkatli olması gerekiyor. Yayalara tanınan bir hak bile olsa. Sürücüler araçlarında oluşan bir problemden dolayı duramayabilir ve kaza kaçınılmaz olur.

Kazalardan Ders Çıkaramıyoruz!

72 yaşındaki ‘Hüseyin Aktaş’ isimli vatandaş, yaya geçidinden karşıya geçmeye çalışırken kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdi. Bu kazada kamyonun yeşil ışıkta geçmeye başladığı ve yayanın yola atladığı iddaa edilse maalesef de bir can kaybedildi.

 

Yer: Tekirdağ yaşlı bir kadın bebek arabasıyla beraber yaya geçidinden karşıya geçmeye çalışıyor ve olanları yukarıdaki resimde görüyorsunuz.

 

Eskişehir’de yaya geçidi üzerine park etmiş bir araç. Yaya geçidi üzerine araç park etmek kural ihlalidir.

 

Ülkemizde bu kurallarda ihlal gayet normal bir hal gibi algılanmaya başlamış, insanlar araç içinde sürücü olmayı kendilerine çoğu yerde bir üstünlük ve ayrıcalık olarak görmeye alışmışlar. Tabii ki kurallar yayalar için de geçerli üst geçit olan yerlerde yola atlamak da bir ihlal sayılıyor.

Bu durum Karayolları Trafik Kanununda aşağıda gördüğünüz gibi net bir şekilde düzenlenmiş ve kuralları ihlal edenlere yaptırım uygulanacağı belirlenmiştir.

Madde 47 – Karayollarından faydalananlar aşağıdaki sıralamaya göre;

a) Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli veya işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine,

b) Trafik ışıklarına,

c) Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara,

d) Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural,yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere,

Uymak zorundadırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber