Yağ Pompası Arızası Ses Yapar mı?

Yağ pompası motorunuzda pistonların hareketini rahat ve problemsiz bir şekilde sağlayabilmesi için motorun iç blok kısmına yağ pompalar. Aracın hızı değiştiğinde pistonların ivmelenmesinde artış görüleceğinden dolayı yağ pompasından çıkan yağ debisi de artacaktır. Yağ pompası ses yapabilir. Ancak bu bir arıza belirtisidir. 

Yağ Pompası Neden Ses Yapar?

Araçta bulunan bir arızayı tespit ederken ilgili aksam devre takibi ile detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Yağ pompasından gelen ses de yağın iletildiği tüm bölgelerle alakalı olmalıdır. Bu nedenle direkt olarak pompayı değiştirmek yanlış bir çözüm olabilir. Örneğin, yağ filtresi tamamen kirle tıkanmış ise yağ devir daim etmekte zorluk yaşayacak ve garip sesler çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir:  LPG Arıza Lambası Yakar mı?

Yağ Pompası Arızası Nasıl Ses Yapar?

Yağ pompasından gelen ses çoğunlukla araç içinden duyulacak derecede rahatsız edici değildir. Motor kaputunu açsanız da rölantide olan araçta bu sesi tespit etmek oldukça zordur. Bu nedenle tespiti iki kişi ile aşağıdaki adımları takip ederek yapınız;

  • Motor kaputunu açınız,
  • Yağ pompasının yerini net bir şekilde tespit edin,
  • Araç içinde bulunan kişi hafif hafif gaz vermeli,
  • Bu sırada bir tıkanma veya hışırtı gibi bir ses duyuyorsanız motor yağı, filtresi son ihtimal olarak pompada arıza vardır.
İlginizi Çekebilir:  BMW Tyre Puncture Lastik Patladı Arızası Ne Demek?

Bu arıza durumunda gösterge panelinde kırmızı yağ ışığı da yanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi