Teknoloji

Nasıl Hacker Olunur?

Bu soru internet alemiyle tanıştığımızdan beri kafamızı kurcalıyor: ‘Nasıl hacker olunur‘ Ayrıca üzerine çokca espri yapılan bir konu. Buna rağmen disiplinli bir çalışma ile siz de beyaz şapkalı bir hacker olarak projelerinizin güvenlik seviyelerini üst düzeylere çıkartabilirsiniz.
Hacker olmak istiyorum kelime öbeği ile google araması yapıp sonuçlar üzerinde inceleme yaptıysanız çoğunun ciddi içerikler olmadığını görebilirsiniz. Bu yazıda genel olarak kavramlardan bahsettikten sonra, iyi bir beyaz şapkalı hacker sanıl olmalı, hangi yazılım dillerini bilmeli gibi konulardan bahsedeceğiz. Bu kavram ile yeni tanışıyorsanız acele etmeyin her paragrafı dikkatlice okuyun. Nasıl hacker olunur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bu konularda belli bir seviyeye geldiyseniz ilk paragrafları atlayabilirsiniz. Yine de aklınıza takılan birşey olur ise yazımıza yorum bırakın ve sizin için araştıralım.

 

Bu yazıda neler öğreneceksiniz?
  1. Hacker olmak istiyorum
  2. Beyaz şapkalı ve siyah şapkalı hacker kavramları nedir?
  3. Başlamanız için yol haritası
  4. Hacker olmak ve Yabancı Dil
  5. Nasıl hacker olunur?
1. Hacker Olmak İstiyorum
Bunun için öncelikle belirli yeteneklere sahip olmanız gerekiyor. Analitik düşünme becerisi, karmaşık problemlerin üstesinden gelebilme ilk edinmeniz gereken yeteneklerden.
İyi bir hacker aslında iyi bir yazılımcıdor görüşü tam olarak doğru değil. Ağ sistemlerinden ve işletim sistemlerinin işleyişinden iyi anlamanız hack konusunda belirli derecede sıkıntıları atlatmanızda yeterli olabilir. Bu konuya başlamanız için yol haritası başlığında detaylı olarak değineceğiz. Fakat bu iş sandığınız kadar kolay olmayabilir eğer gerçekten ‘Hacker olmak istiyorum’ diyorsanız sabırlı olmanız gerekecek. Bilgisayarın başından kalkmadan saatlerce araştırma yapmanız gerekecektir. Saatlerce bilgisayar koltuğunda kalkmadan oyun oynayan bizler için pek sıkıntı değil gibi.
Çok meraklı olmalısınız.
Bir beyaz şapkalı hacker daima yeni şeyler öğrenmeye hazır olmalıdır. Bu meslek bir kere öğrenilip aynı bilgilerle devam edebileceğiniz bir meslek değildir. Yeni teknolojiler ve sürekli güncellenen sistemlerden haberdar olmak zorundasınız. Bunlar tam benim işim ‘Nasıl Hacker Olunur’ bize onu öğret diyorsanız. Öyleyse birkaç kavramdan sonra başlayalım.
2. Beyaz şapkalı ve siyah şapkalı hacker kavramları nedir?
TDK tanımlarına göre bilgisayar ile ilişkilendirilsede sistemleri ters mühendislik ile alt etmeniz de hack sayılabilir.
Dünyanın en ünlü hackerlarından biri olan Kevin Mitnick Aldatma Sanatı isimli kitabında (bu dünyaya giriş yaparken mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum) bu konuda uzmanlaşmadan önce. Hacker olmak istiyorum diyerek araştırmalara başlamış ve ilk yöntem olarak bindiği otobüs kartlarını bir siyah bant işe hacklemeyi sağlayarak ücretsiz otobüse binmeyi başarmıştır.
Beyaz şapkalı hacker (White hat hacker): Bilişim suçlarıyla savaşan şovalyeler. Kötü niyetli hackerların kullandıkları yöntemlerden iyi şekilde haberdar olup, onlara karşı sistem savunmaları geliştiren bilişim uzmanı kişilerdir.
Siyah şapkalı hacker(Black hat hacker): Belirli menfaatler sağlamak amacıyla sistemlere sızarak bilgi hırsızlığı yapan kişiler. Çoğunlukla maddi menfaatler için olsa da kendi ideolojilerini internet üzerinden milyonlara daha kolay ulaştırmaya çalışan kısmı da vardır. Bkz: (Dijital Aktivizm)
Lamer: Kayda değer bir bilgileri olmamasına rağmen otomatik program kullanmak gibi kolay yollar deneyerek internet sitelerini belli süre işlemez hale getiren. Genellikle 18 yaşından küçük kişilere denir. İnternet aleminde genellikle hakaret olarak kullanılır.

 

3. Başlamanız İçin Yol Haritası
Size bu konuda gerçekten yol katedebileceğiniz birkaç kitap önereceğim. Çoğu ingilizce dilinde. E-bay gibi sitelerden sipariş edebilirsiniz.
İlk olarak Unix sisteminin nasıl işlediği hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ‘Practical Unix&Internet Security’ kitabını okumanızı tavsiye ederim. İyi bir hacker sistemi içten dışa tamamiyle bilmelidir. Bu sebeptendir ki size şu programı kullanın şunları yazın ve hackleyin. Şeklinde kalıplar ile gelmiyorum.
Linux işletim sistemi hakkında temel bilgiler edinebilmeniz için ‘Red Hat Linux’ adlı kitabı okumalısınız.
Ağ yapısının işlemesi konusunda ‘TCP/IP’ kitabının yanı sıra ‘Network Sistemleri: Sistem Yöneticisinin El kitabı’ adlı Türkçe kaynak çok işinize yaracaktır. Unutmayın bu kitapların hepsi alanınızda uzmanlaşmanız için olmazsa olmaz kaynaklardır.

 

  • Saldırı düzenlemeden önce hedef hakkında detaylı bilgi edinilir.
  • Erişim kazanma. Hacker bulduğu açığı kullanarak sisteme sızar.
  • Erişimden faydalanma. Sisteme ilk girişte ihtiyacı olan bilgileri edindikten sonra sistemde bir açık kapı bırakarak bir dahaki girişini kolaylaştırır.
  • İz bırakma. Kötü niyetli hackerlar bu yolları izledikten sonra sistemden farkedilmeden çıkabilmesi yaptığı iş kadar önemlidir. Yasal sorumluluklardan kaçınabilmek için elinden geldiğince sessiz hareket edecektir.

 

4. Hacker olmak ve Yabancı Dil

Bu noktaya değinmeden olmazdı. Profesyonel bir hacker ileri derecede İngilizce bilmeniz gerekli. Şart diyemesekte Türkçe kaynakların kısıtlılığı ve kullanılan terimlerin tamamen İngilizce olması sebebiyle en azından belli seviyede İngilizce öğrenmeniz gerekecektir.
Bu sektör ile ilgileniyorsanız yazılım konusunda uzman olmaları nedeniyle Hintli proje arkadaşları edinmeniz gerekebilir fakat problem değil Hintlilerin çoğu İngilizce bilir.
Ağ güvenliğinde öne çıkan en önemli ülkelerden biri Rusya ve Rusların birçoğu İngilizce bilmemektedir. Bu nedenle ikinci yabancı dil olarak Rusça öğrenebilirsiniz. Tabii ki bu ekstraya girer, keyfidir.

 

5. Nasıl Hacker Olunur

Hacker olmak için yol haritası başlığını okuduysanız öğrenmeniz gereken en önemli şeyler ile alakalı birkaç bilgi edindiniz demektir. Uzun bir yolunuz var. Aceleci olmayın. Yukarıda yazılı olanların dışında sektördeki son teknolojileri takip etmek, belirli bir seviyeden sonra uzmanlık derecenizi ölçecek yarışmalara katılmak sizi sektörde canlı tutacaktır. Bunların yanı sıra, sektörde nam salmış hackerların hayat hikayelerini okumak, bu konularla ilgili kitaplar okumak ‘Hacker olmak istiyorum’ diyen bir kişi için direkt olarak faydalı olmasa bile bir yandan düşünce yapısını geliştirirken diğer yandan araştırmalardan sıkıldığınız zamanlarda sizi rahatlatabilir.

 

Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds