Antagonizma Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Antagonizma nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Antagonizma kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “antagonizma” kelimesinden söz edeceğiz.

Antagonizma Ne Demek?

Tezat, yan yana getirilmesi veya beraber düşünülmesi mümkün olmayan iki kavram arasındaki çelişkiyi ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür.

İlginizi Çekebilir:  Liyakat Ne Demek? Liyakat Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni

Antagonizma kelimesi; kişiler, fikirler, toplumlar ya da kavramlar için kullanılır. Bu kelime ile ifade edilmek istenen iki şey arasındaki uzlaşmaz zıtlıktır.

Antagonizma Kelimesinin Kökeni

  • ?

Antagonizma Kelimesinin Kullanım Alanları

Antagonizma kelimesi, spesifik bir kelime olmakla birlikte kullanım alanları da oldukça dar olan bir kelimedir. Söz konusu kelime Türkçede herhangi bir ek fiil veya ekle kullanılmaz.

İlginizi Çekebilir:  Mevkute Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Antagonizma Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Komünizmden Nazizme geçişte değişen şey Biçimdir, ve Nazilerin ideolojik gizemlileştirmesi tam da bu biçim değişikliğinde yatar: politik mücadele ırksal çatışma olarak doğallaştırılır, toplumsal yapıya içkin olan sınıfsal antagonizma Aryan topluluğunun uyumunu bozan yabancı (Yahudi) bir bedenin işgaline indirgenir. Faşizmle Komünizm arasındaki fark bu yüzden biçimsel- ontolojiktir.

Slavoj Zizek, Stalinizm ya da Stalin İnsanın İnsanlığını Nasıl Kurtardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi