Oratorik Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Oratorik nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Oratorik kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “oratorik” kelimesinden söz edeceğiz.

Oratorik Ne Demek?

Hitabet. Birine ya da bir kalabalığa karşı yazılı ve sözlü konuşmaların tümü. Daha çok karşıdaki kişi ya da kişilerin duygu ve düşüncelerini değiştirmek veya onları ikna etmek için yapılan bir söz sanatıdır. Retorik ve hitabet yakın anlamlı olsa da birbirlerinden farklıdır.

İlginizi Çekebilir:  Arasta Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Oratorik Kelimesinin Kökeni

  • ?

Oratorik Kelimesinin Kullanım Alanları

Oratorik kelimesinin kullanım alanları oldukça dardır. Türkçeye tam olarak geçmemiş bir kelime olmakla birlikte yakın anlamlısı olan “retorik” kelimesi dilimizde daha çok popüler olmuştur.

Oratorik Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bence, retorik, sanatla hiçbir ilişkisi olmayan, ama keskin görüş, yiğitlik, insanlarla konuşup anlaşabilmek için üstün yetenek isteyen bir iştir. Ben bu işin özünü dalkavukluk diye adlandırıyorum… İyiyi arayıp bulmak diye bir kaygısı yoktur, aradığı yalnızca aptalları zevkin çekiciliğiyle büyülemektir; onlara derhal bir tuzak hazırlar ve sırf bu nedenle hepsinin saygısını kazanır.(Sokrates)”

Gorgias, Platon
Sayfa 31 – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

İlginizi Çekebilir:  Sevgiliye Uzun Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi