Abesle İştigal Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Abesle iştigal etmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Abesle iştigal etmek deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “abesle iştigal etmek” deyiminden söz edeceğiz.

Abesle İştigal Etmek Ne Demek?

— Gereksiz işlerle uğraşmak.
— Boş ve amaçsız işlerle vakit geçirmek.
— Sonuçsuz bir işe girmek.

Kişiye bir fayda sağlamayan, boşuna vakit harcamasına neden olan işlerin tamamı “abesle iştigal etmek” deyimi ile ifade edilir.

Kökeni

Abes kelimesi “ayıp” anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde iştigal kelimesi de “meşgul olmak” anlamına gelir. Meşgul de meşgale de aynı kökten (Arapça) türemiştir.

Kullanım Alanları

Genelde kişinin boş ve amaçsız işlerle uğraşması durumunda bu deyim kullanılır. Kişinin söz konusu işten bir yarar sağlamayacağını ifade eder.

Cümle İçi Kullanımı

Kızgın değilim. Kendimi de dâhil ederek, biz insanların birbirimizi incitme konusundaki cömertliğıne üzülüyorum sadece. Her öpücüğün ve hatta sözcüğün, emanet ettiklerimizde bir ağırlığı olduğunu unutmasak, basit meraklar uğruna başkalarının hayatlarında yangınlar çıkarmasak keşke. Ama kime anlatıyorum… Tek ısırık uğruna cennetten kovulmuş bir ırktan böylesi bir diğerkâmlık abesle iştigal değilse ne?

Nermin Yıldırım

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım Sayfa 310 – Doğan Kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: