Teknoloji

Apple Care Telefon Deneyimi

Telefonumda olan donma problemi üzerine Apple Teknik Servis’e gitmeye karar vermiştim. Fakat en iyi ihtimalle birkaç gün beklemek beklemem gerekecek ve bu da işlerimin aksamasına sebep olacaktı. Arkadaşımla konuşurken Apple’ı arayabileceğimi telefon üzerinden yazılım desteği ile halledebileceklerini söyledi. Aklıma ilk gelen şey Türkiye’deki diğer çoğu çağrı merkezi gibi sorunuma çözüm bulamadan; ‘Beyefendi yetkili servise yönlendirebilirim ancak’ demeleri idi. IOS 10 ile gelen güncelleme sonrasında çoğu kişi gibi benim de başıma gelenler kronik bir iPhone hastalığı olan telefonun şarjı %30 civarlarında iken kapanması ve kendi kendine tekrar açılmaması idi. Ayrıca iPhone bazen menüde donup kalıyor ve telefonun kilit tuşu ve ana ekran butonuna aynı anda basılı tutarak zorla yeniden başlatma yapmadıkça tepki vermiyordu. Denemekten ne gibi bir zarar gelebilirdi ki arkadaşımdan Apple’ın telefon numarasını aldıktan sonra hemen numarayı tuşladım.

Apple Türkiye Telefon Numaraları:

0(212) 282 15 11 (Bu telefon numarası sabit hattır ve istediğiniz telefondan arayabilirsiniz)

00800 448 829 873 (Bu telefon numarası ise ücretsiz hattır ve sadece sabit hatlar üzerinden bu numarayı tuşlayabilirsiniz)

24 saat destek vermiyorlar. Haftanın her günü tatiller dahil hizmet veriyorlar fakat sabah 8 akşam 7 arası Apple Care hatları açık.

 

İlk Karşılama

Telefon ile aradığınız Apple Destek hattını aradığını zaman ilk olarak her zaman alıştığımız IVR menüsü ile karşılaşıyoruz. iTunes, Mac veya iPhone cihazınız ile ilgili teknik probleminiz için bağlanacabileceğiniz departmanlar bulunuyor. Aynı zamanda sadece teknik destek olarak düşünmeyin eğer yeni bir cihaz almayı düşünüyor iseniz veya Apple internet sitesi üzerinden alışveriş yaptıysanız Apple Destek hattında satış öncesi ve satış sonrası departmanlarına bağlanarak bu konularda destek alabilirsiniz. Eğer teknik probleminiz ile ilgili bölüme bağlandıysanız sistem sizden telefonunuzun imei numaranızı isteyecektir. Bu numara bazı iPhone modellerinde telefonun arka yüzünde incecik yazıyor. Fakat en garanti yöntem ayarlar/genel/hakkında sıralamasını takip ederek bu numarayı telefonunuzdan öğrenmek. Eğer telefonunuz yanınızda değil ise fatura üzerinden de bu numarayı öğrenebilirsiniz.

Apple Care Danışmanı karşınıza çıktığında ilk olarak sizden Ad, Soyad, Telefon numarası ve güncel bir mail adresi rica ediyor. Daha 5 dakika önce aramış olsanız dahi bu bilgileri mutlaka tekrar rica edeceklerdir.

Apple telefon numarasını arayınca ilk hayret ettiğim konu ise danışmanların samimi ve gayet doğal bir şekilde sizinle sohbet edercesine konuşması idi. Normalde buna pek alışkın değiliz. Aradığınız zaman Abi nasılsınız?, Orada havalar nasıl? Gibi sorular duyarsanız şaşırmayın.

Teknik Destek

Tabiki telefon üzerinden alabileceğiniz destek sınırlı eğer cihazınızda fiziksel bir hasar var ise pek yapabilecek bir şey yok. Yine de bu durumlarda da arayarak yetkili servis bilgisi, randevu alma sıkıntılarınız ile alakalı destek alabiliyorsunuz. Yazılımsal problemlerde de destek konusunda telefonunuzun içine girerek bir şey kesinlikle yapmıyorlar. Sadece yapmanız gerekenler konusunda rehberlik ediyorlar. Bazı arkadaşlarım bu konuyu çok eleştirdiler; ‘Ama Samsung’da telefonuma girip 2 dakikada halletmişlerdi.’ Bunun asıl sebebi güvenlik ile alakalı sanırım danışmanlar hiçbir şekilde cihazınıza müdahale edemiyor. Benim donma ile ilgili problemim için telefonu iTunes programı vasıtası ile sıfırlamamı önerdiler. Bunun ile ilgili bir makale de gönderdiler. Ancak ben bu telefondan anlamıyorum, bana yardımcı olun derseniz. Telefonda sizinle beraber sabırla her adım için rehberlik ederek. Bu işlemi son adıma kadar götürüyorlar.  Benim problemimi sorarsanız yazılım ile ilgili bir problem olduğundan dolayı 15-20 dakika içerisinde halletmiştik.

Bazı durumlarda sizi tekrar aramalarını rica edebiliyorsunuz veya internetten bu aramayı planlayabiliyorsunuz. Burada ise dikkat etmeniz gerek durum telefonunuzu çoğu zaman yabancı ülke numarası veya gizli numara şeklinde arayabiliyorlar. Eğer o gün Apple için bir arama planladı iseniz büyük ihtimalle Apple olabilir.

Bunlara ek olarak, başka bir cihazım yetkili serviste iken haber alamamıştım. Bunun içinde aradığımda sabırla ilgilendiler. Tabiki en mantıklısı öncelikle yetkili servisi aramak olacaktır ama servise uzun zamandır hiçbir şekilde ulaşamadığınız ve cihazınızın durumunu merak ettiğiniz durumlarda ne yapabileceğiniz hakkında fikir verebiliyorlar.

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds