Teknoloji

Kanser Sebepleri: Apple Store Randevusu

iPhone 6 plus cihazımı ilk aldığım zamanlar gayet memnuniyetle kullanmaya başladım. Birkaç ay kullandıktan sonra arabaya şarja takınca ekrandan gelip o ciğerimi yakan çıt sesiyle beraber telefon tamamen açılmaz oldu sanırım BER (Beyond Economical Repair) denilen şey benim telefonumda gerçekleşmişti. Tamam Türkçesi yani onu tamir ettirmeye kalksam astarı yüzünden pahalıya gelicekti. O zamanlar Apple marka cihazlarda Türkiye’de yetkili servis hizmeti yoktu veya ben bundan haberdar değildim olsa da çoğu Apple kullanıcısı gibi bunu görmezden gelicektim çünkü yetkili servis telefonu kurcalayıp haftalarca vermiyomuş abi en iyisi sen Apple store’dan bir randevu al telefonu hemen değiştiriyorlar diye düşünen biri olurdum.

İlk işim eve gittikten sonra internete apple store randevusu yazmak oldu. Allah Allah boş randevu gözükmüyor birazdan bir daha deneyim. Tabiki randevu almanın ne kadar berbat bir çile olduğunu sonradan anladım meğer Türkiye’deki bütün kullanıcılar yetkili servisten haberi olsa ve şehir dışında olsa dahi telefonunu tamir ettirmek için Apple Store’dan randevu almaya çalışıyormuş bir nevi haklı olabilirler işleri daha çabuk hallolucaksa neden yetkili servisi beklesinlerki. Elimde bozuk hiçbir işe yaramayan telefonum ile her geçen gün sinir katsayım yükselerek Apple store’da randevu bulmaya çalışıyordum. İnternette dolaşan randevu almak için gece bilgisayarın başına geçin saat 12 yi tam 3 geçe randevular açılıyormuş olayını bile üç dört defa denemişliğim vardır. Aslına bakarsanız randevu açılma olayı tam olarak öyle işlemiyor ve saat başı randevuların açıldığını çok sonradan öğrendim ve bu da tabiki Apple firmasının paylaştığı net bir bilgi değildi bizim hakkını arayan vatandaşlarımızın keşfettiği deneme yanılma yöntemiyle edindiği bilgi ne kadar doğrudur bilmem ama en azından diğer yöntemlere göre işe yaradığını düşünüyorum. Bunlardan bıkıp lanet olsun apple’a dedikten sonra (sinirlendiğimi ifade ederken apple’ın a sını küçük yazdım farkettinizmi), bir telefoncu dayıya gitmeye karar verdim Kadıköy’de biraz dolaştıktan sonra herşeyden kesinlikle anladığına emin olan ama emekli olup telefonların ekranına cam takmayı öğrenir öğrenmez telefon tamirciliği işine soyunan bir dayının dükkanına girdim. Dayı sağolsun bunun garantisi varsa Apple’dan randevu al hallederler dedi. Dayı Allah senden razı olsun ne kadar da güzel söyledin. ‘Tabi ben bu cihazı yaparım elimden iş gelir o kadar ama bi yaklaşık 1.200 lira tutar dedi’

Pek içime sinmeyince akasya avmdeki Apple store mağazasına gittim. Şunu hemen unutmadan arada belirteyim Apple gün içinde randevusuz giderseniz kesinlikle ilgilenmiyor. Randevu almanız gerekiyordu diye tersleyip suratınıza bakmaya bir Apple çalışanı ile karşı karşıya kalırsanız derin bir nefes alın ve sinirlerinize hakim olun. Ben şehirdışından geldim acil dönücem şunu halledin olayı da işe yaramaz çok aciliyetiniz var ise gerçekten kesin olmamakla beraber işe yarabileyecek bir taktik vericem birazdan randevu almadan işinizi nasıl görürsünüz. Neyse lafı karıştırmadan devam edeyim mağazaya bende gittim ve tabiki randevum olmadan gittiğim için nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı biliyordum ama haklı bir sinir vardı içimde. Tamam bekleyelim de aylardır randevu almak için internetin başında kendimi yırtmıştım. Apple store’a burayı başınıza yıkarım edasıyla girdim karşıdan gelen çalışana önyargısız ve kibar bir şekilde kendimi anlatmak için toparlandıktan sonra tam anlatmaya başladım ki. ‘Randevusuz bakamıyoruz nokta’ cevabını aldım evet şimdi rahatlıkla çıldırabilirim. Aylardır randevu alamıyorum nasıl olucak derken gece gelip benmi sana randevu alayım gibi son derece seviyesiz ve saygısız bu cevapla karşılaşım. Bir düşünün randevusuz yardımcı olmuyor olabilirsiniz ama bu cümledeki seviyesizliği hangi bahane normal kılabilir ki sonra Apple desteğin telefon numarasını verip başlarından savuşturdular diyebilirim (Apple destek 0 216 282 15 11). Aradım arkadaş saolsun gerçekten elinden geleni yapmak için baya çaba sarfetti kıdemli danışmanlar yurtdışına gitti ordan Tim Cook girdi araya derken yaklaşık tabi birkaç saat telefonda konuştuk. Telefonu orjinal şarj cihazıyla şarj etmediğim için garanti kapsamına girmediğinin gayet farkındayım ufak kurnazlıklar yaparak telefonumu değiştirmek gibi bir çaba içerisinde de değildim ayrıca. Sadece Apple’da şöyle bir politika var cihazınızı duvara vurup kırsanız dahi tek parça ise belli bir ücret karşılığında sıfır cihaz ile değiştirebiliyorsunuz. Sonuç yok yıldım ve bittim inanın elimdeki paramparça telefonu değiştirene kadar sarfettiğim çaba ile biryerde çalışsaydım birkaç tane iphone rahatlıkla alabilirdim.

Apple markasını severim şu an 6s kullanıyorum ve genel olarak memnun sayılırım. En azından benim için Samsung’dan çok çok daha iyidir fakat Apple store’lardaki randevu sistemi berbat denilebilecek seviyede ve çalışanların tutumu gerçekten sanki onlar haklı müşteri de siz orada çalışıyormussunuz gibi düşünebiliriz. Aman diyim telefonunuz bozulduğunda Apple store randevusu ile uğraşmayın yetkili servisler bu işi gerçekten gayet iyi yapıyormuş anında olmasa bile yaklaşık 1 hafta içerisinde olay çözümleniyor servis raporunda verilen karara bir itirazınız olduğundada Apple destek ile görüştüğünüzde yardımcı olmaya çalışıp tekrar incelemeye alıyorlar. Son bir hatırlatma cihazınızı yetkili servise veya Apple store’a götürmeden önce mutlaka ve mutlaka iphone’umu bul uygulamasını kapatın ve yedeğinizi almayı unutmayın. Allah kimseye bu rezaleti çektirmesin. Yeni aldıysanızda güle güle kullanın bunlar hevesinizi bozmasın sadece olayın nasıl işlediği hakkında bir bilginiz olmuş olsun.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds