Otomobil

Araba İşareti Üstünde Anahtar Arızası

Araba işareti üstünde bulunan anahtar sembolü aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de bunun yalnızca birkaç sebebi olabilir. Bazı araçlarda anahtarın üzerinde kontak sembolü görünürken Opel’in astra modellerinde kontak üzerinde servis anahtarı şeklinde bir ışık belirir. Araba işareti arızası genellikle aracınızı ilgilendiren temel bir arıza olunca baş gösterir. Gelin beraber bunun neyle alakalı olabileceğine bakalım.

İlk olarak aklımıza gelebilecek konu immobilizer arızası olacaktır. Eğer aracınız genellikle 2002 model üstü ise aracınızın anahtarı immobilizer sistemi ile çalışmaktadır. Bu teknoloji aracınız ile kontak anahtarı arasında bir şifreleme kurarak aracınızın güvenliğini sağlar. Bu konuda bir hata yaşıyor iseniz anahtarın pili bitmiş veya anahtarı yeni kopyalattırdıysanız uyum konusunda yani iletişim konusunda bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu problemleri tek tek irdelemeden önce eğer yedek anahtar kullanıyorsanız veya orijinal anahtar kullanıyorsanız tam tersini yani aracınızla uyumlu olan diğer anahtarı kullanmayı deneyin. Bu şekilde aracınızın probleminin o anahtar ile alakalı olduğuna emin olabilirsiniz.

Bunların haricinde ise bakmamız gereken yer aracınızın direkt olarak kontağında yaşanan bir arızadır. Ayrıca bu arızayı tamamen uzman bir yetkili servisin kontrolü tamamen sökerek veya aracınızın beyni ile iletişim kurup, hata kodlarını okuyarak çözmesi mümkündür.

Opel Anahtar Üzerinde Servis Anahtarı

Bu arıza yukardaki hatalardan farklı olarak kesin bir sorunun belirsizdir. Opel araçlarda bu sembolün ortaya çıkması immobilizer sistemi ile alakalı bir problem yaşıyorsunuz anlamına gelir. Bunu tamir edebilecek olan kişi yetkili servis veya uzman bir oto anahtarcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.