Spam Score Kaç Olmalı?

Spam skor bir web sitesinin kalitesini gösteren en önemli etmenlerden biridir. Genel olarak bir sitenin kalitesini nasıl ölçümleyeceğimize bakacak olursak, Sitenin Alexe sıralaması, Google’dan gelen organik ziyaretçi sayısı, sitenin yaşı, içindeki içerik sayısı yani toplam index sayısı, sitenin aldığı kaliteli backlink sayısı sayılabilecek en önemli unsurlardandır.Fakat spam score Değeri çok yüksek ise yani başka bir değişle sitenin Google tarafından Spam olarak algılanması söz konusu ise diğer hiçbir etmeni göz önünde bulundurmaksızın o internet sitesinden uzak durunuz. Bu değer belirlenirken öncelikle web sitesinin backlink aldığı siteler göz önünde bulundurulur. Bu değeri önemli Seo araçları vasıtasıyla ölçümünebilirsiniz. Bu değer Google Tarafından sunulan bir değer olmamakla birlikte aşağı yukarı Google tarafından ne kadar değerli bir site olduğunu En azından tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Peki Spam Score Kaç Olmalı?

%1-30 Düşük

%30-60 Orta

%60-100 Yüksek spam score değerine sahip site demektir.

Bu veriler ne anlama geliyor? İlk olarak 1 ve 30 arasındaki değerler düşük olarak kabul edilip internet siteniz için link vermelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu siteler ile güvenli bir şekilde link alışverişi yapabilir, bu sitelerden kendi sitenize reklam alabilirsiniz.

Orta değerde ki 30 ve 60 arasındaki siteler sitenize link veriyor ise bağlantı reddetme aracının kullanmanıza gerek yoktur fakat reklam almak için tercih edilmesi tavsiye olmaz.

Son olarak her şekilde uzak durmanız gereken 60 ve 100 arasındaki değere sahip tamamen SPAM içerisinde olan sitelerdir ki bu siteler büyük ihtimalle yakın zaman içerisinde Google tarafından filtre cezalarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu sitelerden web sitenize gelen backlinkler tamamen zararlı olup bıraksın reklam vermeyi, kendi sitenize bu tür sitelerden gelen herhangi bir bağlantı olur ise bağlantı reddetme aracını kullanarak bu bağlantıları sizinle hiçbir alakası olmadığını Google’a bildirmeniz gerekmektedir.

Spam skor değerinin kaç olması gerektiğinden bahsettik. Şimdi ise biraz da bu değeri düşük tutmak için neler yapabileceğimizden kısaca bahsedelim. Websenize hiçbir şekilde organik olmayan yapay trafik çekmeyin. XYZ sitelerinden link alışverişinde kesinlikle bulunmayın. Ayrıca eğer span değeriniz çok yükseldiyse sitenizde kökten bir temizlik yapmanın vakti gelmiş demektir. Bu temizlikten kastımız kalitesiz backlinkleri reddetmek ve sitenizde bulunan zararlı bağlantıları kaldırmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.