Arzuhal Ne Demek? Arzuhaliniz Ne Demek?

Arzuhal. Arz-ı hal. İçinde bulunulan hal, vaziyet veya durum. Eskiden dilekçeye verilen isimdir. Fakat arzuhal, zamanla isim değişikliğine uğrayarak “dilekçe” ismini almıştır. Eskiden insanlar, başkalarına göndereceği mektup ve telgraflarla durumlarını ifade ederler veya üst makamlardan bir şeyler talep ederlerdi. Arzuhal yazan kişilere ise arzuhalci ismi verilirdi. 

Arzuhaliniz Ne Demek?

İlginizi Çekebilir:  Sayfiye Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Haliniz, vaziyetiniz veya durumunuz anlamına gelen bir tamlamadır. Arz ve Hal kelimelerinin terkip edilerek birleşmesi sonucu arzuhal kelimesi ortaya çıkmıştır. 

Arzuhalci Ne Demek? 

Dilekçe yazan kişi. Okuma yazma bilmeyen insanların sorunlarını veya vaziyetlerini yazan, başka bir kuruma gönderen, form dolduran kişilere verilen isimdir. 

Yaşar Kemal’in Binboğalar Efsanesi adlı kitabında da arzuhalcilik yapan kişi Arzuhalci Kör Kemal ismiyle bizzat kendisidir. 

Selda Bağcan’ın da seslendirdiği “Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle” isimli şarkıda da geçen arzuhal kelimesinin kullanımı, arzuhalciliğin ve arzuhalin gündelik hayattan çıkmaya başlamasıyla azalmıştır. Kelimeler ihtiyaç halinde kullanıldığından dolayı arzuhal kelimesinin de kullanım alanları daralmış ve unutulmaya yüz tutmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Elzem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce