Dolardaki Yükselişin Kimsenin Umrunda Olmaması

Dolardaki yükseliş hız kesmeden devam ediyor. 6 Ağustos sabahında 5,06’dan günü açan dolar, gün içerisinde 5,28’i gördü ve rekorunu kırdı. Dolardaki yükseliş karşısında halktan bir tepki olmaması ve ülkedeki bakan ve milletvekillerinin konuyla ilgili olarak bir açıklama zahmetinde bulunmamaları ise ayrı “al bi de burdan yak” meselesine döndü. Kimse ülkeyi sahiplenip bir açıklama zahmetinde bile bulunmuyor. 

Gündem herkesin kendi gündemi. Ülkedeki ekonominin rezil halinden kimse sorumlu değil. “Bana değil ona sorun” kafasındaki herkes topu bir başkasına atıyor. Topu bir başkasına atamayacak kişi de 1 ay önce halk tarafından %52 ile seçildi. 

Dolar kimsenin umrunda değil. Alım gücü azalmış, şirketler iflas bayrağını çekmiş, ihracat rakamları şişirme istatistikler sayesinde dahi virgül büyümüşken bu kabul edilemez. 

Bu ülkede fakir daha çok fakirleşti; zengin ise zenginliği artırdı. Zengin ve fakir arasındaki fark uçurum oldu. Ezilen, doların yükselmesinden dolayı etkilenen orta sınıf ise en zararlı çıkan kesim oldu. Fakat kimseden ses seda çıkmıyor. Şebeke sularına sakinleştirici mi katıyorlar nedir kimse de tepki emaresi yok. 

Sorun doların yükselmesi değil doların yükselmesine tepkinin olmaması. Doların yükselişi bir şekilde önlenebilir veya uygun politikalarla ateşi dindirilebilir fakat kayıtsızlık büyük bir sorun, başlıca bir meseledir. İşte bünün önüne geçmek gerek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.