Ashab-ı Kiram Kimlere Denir, Kaç Kısımdır ?

Ashab-ı Kiram, Peygamber efendimizi (sav) dünya gözü ile bir kere dahi olsa görmüş aynı zamanda sohbetlerinde bulunmuş kimselere denir.
Ashabın hepsi çok büyük makam ve mevki sahibi kişilerdir. Zira Ashab, peygamberimizi görmüş, zor zamanlarda onu bırakmamış, gerek canlarıyla gerek mallarıyla İslam’ın yayılması için mücadele etmişlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Barnabas İncili Nedir? Hristiyanlıktaki Yeri Nasıldır?

Bu devirde bir insan tüm dünyada islam sancağını dalgalandırsa dahi, derece açısından ashabın en küçük mertebesine ulaşması mümkün değildir.
Peygamberimiz ve yüce kitabımız bizlere Ashabı sevmemizi onlara karşı çirkin sözler sarf etmememizi emreder. Ashabın aleyhinde konuşan kimseler asla kamil bir mümin olamazlar (inançlarını düzeltmedikçe). Bu tutum imanın zayıflamasına sebep olur.
Ashab iki kısma ayrılır;

İlginizi Çekebilir:  İfk Hadisesi (Olayı) Nedir? İfk Hadisesi Hangi Surelerde Anlatılmıştır?

•Muhacir;

Göç eden anlamındadır. Mallarını ve bütün eşyalarını Mekke’de bırakıp Allahın rızası için Medine’ye hicret etmiş. Mekkeli müslümanlara denir.

•Ensar;

Medine’nin yerlisi olan müslümanlardır. Mekke’den bütün mülklerini bırakıp gelen muhacirleri yine Allah rızası için karşılayan, yardımda bulunan müslümanlara denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce