Edille-i Şeriyye Nedir, Kaçtır ?

Edille-i Şeriyye, dini ve de şer’i hükümlerin çıkarıldığı ve dayandırıldığı birtakım kaynaklardır. Günah, haram, sevap, mendup, mekruh, vacip, sünnet, farz gibi İslam dininde var olan bütün hükümler Edille-i Şeriyye’den çıkartılır. Edille-i Şeriyye ise dörttür;

 

•Kitap;

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de bahsi geçen konular ve bu konular üzerindeki tefsirler neticesinde çıkartılan anlamlardır. Bir hüküm verilecekse önce Kuran-ı Kerim’e bakılır.

İlginizi Çekebilir:  Veren El Alan Elden Üstündür Ne Demek?

 

•Sünnet;

Peygamber efendimizin (sav) söyledikleri sözler, işlemiş olduğu fiiliyatlar neticesinde bir işin yapılıp yapılmamasında verilen hükümlerdir. Namazın nasıl kılınacağı Kuran-ı Kerim’de yazmaz; namazı biz sünnet olan şekliyle kılarız.

 

•İcma-i Ümmet;

Bir yüzyılda İslam dinine mensup din alimlerinin bir araya gelip bir konu ya da uyuşmazlık hakkında ortak bir karara varmasıdır. Amaç net bir hüküm çıkmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Berat Gecesinde Kılınması Gereken 100 Rekatlık Namaz

 

•Kıyas-ı Fukaha;

Bir olayın ya da durumun hükmü diğer kaynaklara göre (kitap, sünnet, icma-i ümmet) kesinse, aynı olay ya da durumun benzerini örnek göstererek hükmü ispat etmektir. Kuran-ı Kerim’de “bira, votka, viski içmek haramdır” diye bir ayet yok ama “sarhoşluk veren herşey haramdır” diye bir ayet var. Bu da öncekini kapsar nitelikte olduğu için aynı hüküm geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat