Asketik Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Asketik nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Asketik kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Asketik” kelimesinden söz edeceğiz.

Asketik Nedir? Ne Demek?

(sıfat)

  • Dünya işlerinden elini eteğini çekmiş,
  • Çileci
İlginizi Çekebilir:  İttiba Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Dünyevi olan her şeyden uzak duran, çileli bir hayatı kendi isteği doğrultusunda seçen ve bundan ilahi bir medet uman kişi anlamlarına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Asketik Kelimesinin Kökeni?

  • Fransızca

Asketik Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Asketik” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Asketik protestanlık olarak da bilinen bir öğreti de bulunmaktadır. Weber’in eserlerinde sıkça işlenir.

İlginizi Çekebilir:  Müdebbir Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Asketik Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bir şey hiçbir zaman kendi içinde “akıl dışı”değildir.Ancak belirli “mantıki”bir bakış açısından bakıldığında böyle görülür.İnanmayanlar için,her tür dini yaşam biçimi,hedonist için,en son değerlendirmede bir “akılcı”bile olsa,her tür asketik (münzevi) yaşam biçimi “akıl dışıdır.”

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber Sayfa 42

İlginizi Çekebilir:  Muhafazakar Aile Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara