Asus Marka Tarihçesi, Değeri Ve Ürünleri

Asus şirketi 1990 yılında Tayvan resmi adıyla Çin cumhuriyeti ‘nde Taipei şehrinde kurulan bir şirkettir. Bilgisayar, bilgisayar parça ve aksesuarları, elektronik cihazlar üreten uluslararası bir kuruluştur. Asus şirketinin kuruluşu aslında Taipei şehrinde 1989 yılında Acer bilgisayar şirketinden ayrılan dört mühendis tarafından kurulan bir şirkettir. Bu mühendisler; T. H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh, M. T. Liao. Acer’da çalışan başarılı mühendislerdir. Asus tarihçesi şirketin kuruluş yönü bakımından önemlidir. Asus marka ismi Yunan mitolojisinde olan Pegasus isminin son dört harfi kullanılması sonucunda oluştu. Asus isminin anlamı ise yaratıcılık, saflık ve güç göstergesi olarak resmi bilgilere göre bilinmektedir. Asus şirketi özellikle 2000‘li yıllarda tüm dünyada büyük bir ün ve ses getiren bir gelişim yakaladı. 

Asus Marka Değeri

Asus Marka Değeri dünya genelinde büyüyen, gelişen ve yenilikçi bir marka olma özelliği taşıyor. Bu şirketin birçok ilkesi ve sloganı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Asus, şirketin kurumsal sloganı “Inspiring Innovatıon Persistent Perfection“ dur. Anlamı ise ilham veren yenilik ve daima mükemmeliyet ‘dir. Yeniliğe, kaliteye, tasarıma ve üretime vermiş olduğu vazgeçilmez bağlılığıyla son yıllarda en çok ödül alan şirketlerden olmakta, 2008 yılında toplam 3.056 ödül kazanarak büyük bir başarıya imza atmış bir markadır.

İlginizi Çekebilir:  Powerbank Tavsiyeleri

2003 yılında, Asus şirketinin ilk cep telefonu olan J100 modeli piyasaya sürüldü ve büyük bir ilgi gördü. Asus markası 2005 yılında yine Asus marka ilk LCD ürününü piyasaya çıkarttı. 2007 yılında PC notebook ürününü piyasaya duyurdu. 2007 yılında Asus Markası, Blu-ray diz üstü bilgisayarları piyasada satışa çıkarttı.

İlginizi Çekebilir:  YouTube Video Ülkede Engellendi Ne Demek?

2008 yılında, Business Week Tayvan’da bilgisayar üzerine markalar sıralamasında, Asus 1. Sıraya yükselerek 1.3 milyar dolar kazandı. 2010 yılında Asus Markası yine markasına bir değer ve yenilik katarak Dünyanın ilk en ince dizüstü bilgisayarını piyasaya çıkarttı. 2012’de Asus Markası tüm ürünleri 4000’den daha da fazla ödül almaya hak kazandı.

ASUSTeK, Hp, Lenova, Dell, gibi markalar dünyanın 5. kişisel bilgisayar üreten şirketleridir. ASUSTeK halka açık bir şirket olduğu için, markanın hisseleri Tayvan ve Londra’da satıştadır. ASUSTeK markasının çalışan istihdam ettiği kişi sayısı günden güne artış göstermekle birlikte, 12.500 kişinin üzerindedir. ASUSTeK şirketinin yıllık geliri 12 milyar dolardır.

Asus Markasının satıldığı ülkeler; ABD, Avustralya, Brezilya, Belçika, Kanada, Norveç, Fransa, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve birçok ülkede satışı yapılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde kabul gören bir marka imajı vardır.

İlginizi Çekebilir:  Android Studio Uygulama Durduruldu Hatası Çözümü

Asus Marka Tasarımı


Asus markası sloganından da anlaşılacağı gibi yenilikçi bir tasarıma sahiptir. Ürünlerini de bu amaca yönelik olarak tasarlamaktadır. Şirketin tüm ürünleri titizlikle, kaliteye önem verilerek üretilmektedir. Asus markasının tasarımı tamamen gelişen teknolojiyle ve günümüze uyarlanarak piyasaya çıkarılır. Aynı zamanda marka kullanıcılarına hem şık, basit, kullanışlı ve pratik ürünler sergiler. ASUSTeK markasının tasarıma verdiği önem bununla birlikte ön plana çıkarılır.

Asus Markasının Ürünleri

Asus ürünleri bilgisayar, dizüstü bilgisayar, notebook, ultrabook, monitör, cihaz ve bataryadır. Asus markasının ürünleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Başlıca üretmiş olduğu ürünler haricinde Bilgisayar bileşenleri (Anakart, Ekran kart, kılıf) çanta, tablet, kart okuyucu, kapak, sırt çantası, klavye, web kamera, sistem birimleri, blu-ray oynatıcılar, direksiyon simidi, Joystick gibi birçok modele ve ürüne sahip bir kuruluştur. Asus marka ürünleri ayrıca Sony, Alienware, Hp, Compaq gibi birçok markaya ürün üretmekte olup iş birliği kurmakta olan bir markadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara