Biyografi

Atatürk’e Hakaret Eden Misvak Çizeri Miralay Selami İlkay Kimdir?

Atatürk’e hakaretler içeren ve ileri gidip Atatürk’e “eşek” benzetmesi yapan Misvak dergisi çizeri Selami İlkay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden alındı. Cinsiyetçi, ırkçı ve toplumu bölen karikatür ve çizimleri ile bilinen “Miralay” takma isimli Selami İlkay kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Selami İlkay”dan söz edeceğiz. 

Selami İlkay Kimdir? 

— Misvak dergisi çizeri. 

Misvak isimli mizah dergisinde çizdiği karikatürler ile tepki çeken Selami İlkay, Atatürk’e “eşek” benzetmesi yapmış ve çizdiği pek çok karikatürde toplumun hassas damarlarına basmıştı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran Miralay takma isimli Misvak dergisi çizeri Selami İlkay’ın daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 19 yıldır çalıştığı öğrenildi. İlkay, bu haberin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden alındı. 

Söz konusu karikatür.

Ekşi Sözlük ve sosyal medya platformlarında gündem olan Selami İlkay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bilgi Teknolojileri ve Yöneticiliği Uzmanlığı pozisyonda 19 yıldır görev yaptığı ve bu görevi sırasında Misvak dergisinde karikatürlerini yayınladığı öğrenildi. İBB yönetimi, haber sitelerine konu olan Selami İlkay’ın görevine son verdi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinde 19 sene çalıştığını ve görevinden alındığını doğrulayan Selami İlkay, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“” Gelen mesajlara hem cevap hem de bilgilendirme amacıyla bu paylaşımı yapıyorum… Evet doğrudur. 19 Yıldır Bilgi Teknolojileri Uzmanı ve Yöneticiliği yaptığım İBB’deki işime ilmimden dolayı değil fikrimden dolayı son verilmiştir. Rızık Allah’tandır. Hamd olsun. ”” 

Misvak dergisi çizeri Selami İlkay’ın daha önce de 19 yıldır çalıştığı İBB’deki görevi sırasında 31 Mart 2019 ve 23 Haziran 2019 seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na yönelik ağır hakaretler içeren karikatürler yayınlamıştı. İlkay’ın en çok tepki çeken karikatürü ise Atatürk’e hakaret içeren karikatürü oldu. 

Twitter üzerinden yayın yapan Vaziyet isimli haber sitesi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Selami İlkay’ın görevinden alındığını doğruladı. Öte yandan Misvak dergisi de çizerleri olan Selami İlkay’ın görevinden alındığını duyurdu. 

Ekşi Sözlükte de Gündem Oldu 

Misvak dergisi çizeri Selami İlkay’ın Atatürk’e hakaretler içeren karikatürleri ve suç teşkil eden diğer çizimleri ile ilgili olarak tepkilerini dile getirirken Ekrem İmamoğlu’na şahsın görevinden alındığı için teşekkürlerini ilettiler. 

İlerleyen günlerde konuyla ilgili olarak Selami İlkay hakkında idari işlem uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu. 

Selami İlkay ile İlgili Aramalar 

Google’da arama yapan kullanıcılar Selami İlkay hakkında aynı zamanda şunları da aradı: selami ilkay ne iş yapıyor, selami ilkay neden görevinden alındı, selami ilkay yaş, selami ilkay ailesi, selami ilkay kimdir nerelidir 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi