Otomobil

Start Stop Yanıp Sönüyor Sebebi

Otomobil kategorimizde marka-modellere özel arızalardan bahsederken start stopla ilgili çok detaylı bilgiler verdik fakat start stop yanıyor ise, sebebi çoğu otomobil markasında yaklaşık olarak aynıdır. Bu sebepten dolayı çok kısa bu teknolojinin çalışma mantığından bahsedeceğiz ve ardından muhtemel sebebin çözümüne deyineceğiz.

Start stop teknolojisi ilk başlarda sürücüleri pek memnun etmemiş olsa da zamanla alışıldı ve yakıt fiyatlarının artmasıyla daha da sevildi. Aracınızı kırmızı ışık ya da sıkışık bir trafikte durdurduğunuz anda motor çok kısa süreler için devreden çıkar ve frenden ayağınızı çekmenizle birlikte çok kısa süreler içerisinde tekrar devreye girer. Bu sistemin çalışma mantığına baktığımızda akü şarjına fazlasıyla ihtiyaç duyduğunu anlayabiliriz. Düşük bir akü aracın sık sık marş almasına engel olacaktır.

  • Düşük akü voltajı,
  • Ömrünü tamamlamış akü,
  • Beyin ECU arızası

Sebebiyle start stop ışığı araçlarda yanıp söner. Sizin aracınızda farklı bir belirtiyle ortak sorun varsa yorum olarak bıraktığınızda size çok hızlı bir şekilde cevap verebiliriz.

One thought on “Start Stop Yanıp Sönüyor Sebebi

  • Burak

    2018 Honda fc5 dizel aracım var motor lambası turuncu yanıyor otomatik start stop lambamda yanıp sönüyor sürekli akü sıfır start stop lambası yanıyor ama start stop çalışıyor durunca istop edip tekrar çalışıyor

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi