Deyimler ve Atasözleri

Atıfta Bulunmak Ne Demek?Cümle İçi Kullanımı

Atıfta bulunmak nedir ve ne anlama geliyor? Atıfta bulunmak ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “atıfta bulunmak” deyiminden söz edeceğiz.

Atıfta Bulunmak Nedir? Ne Demek?

  • Herhangi bir şeye ya da herhangi bir kişiye karşı göndermede bulunmak ya da kaynak göstermek anlamlarına gelmektedir.

Atıfta Bulunmak Deyiminin Kökeni

  • Arapça-Türkçe

Atıf kelimesi, dilimize Arapçadan geçen bir kelimedir. Ancak ‘bulunmak’ kelimesinin Türkçe olmasından dolayı deyim, Arapça-Türkçe karışımı bir söz öbeğidir.

Atıfta Bulunmak Deyiminin Kullanım Alanları

Deyim daha çok ”gönderme yapmak” anlamlarında kullanılmaktadır. ”-e atıfta bulunmak” şeklinde kullanımı yaygındır.

Atıfta Bulunmak Deyiminin Cümle İçi Kullanımı

Demek ki erkek kadına göre baskın bir roldedir. Adler’e göre hem kadm hem de erkek baskın ya da erkeksi olmak ister. Nevrotik erkekler, mükemmelliğe ulaşırken kişisel gelişimleri yerine “erkeksilik” üzerine odaklanırlar (Ansbacher & Ansbacher, 1956). Adler, erkekler ve kadmlar arasmda üstün olmak, mükemmel olmayı arzulamak, aşağı olmaktan üstün olmaya geçmeyi istemeye atıfta bulunmak için erkeksi protesto terimini kullanmıştır (Sweeney, 2009).


Psikoterapi ve Psikolojik Danışma Kuramları, Richard S. Sharf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds