Kumpas Kurmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Kumpas kurmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “kumpas kurmak” deyiminden söz edeceğiz. 

Kumpas Kurmak Nedir? Ne Demek? 

Herhangi birine, bir zümreye ya da bir kuruma yönelik, daha çok mezkur kitlenin itibarını zedelemek veya onları ortadan kaldırmaya yönelik girişilen çalışmaların tamamıdır. Kumpas kelimesi de tek başına bu anlamı verir. 

Kumpas Kurmak Kullanım Alanları 

Daha çok siyasi alanda kullanılan ve son dönemlerin popüler kavramlarından olan bu ifade, herhangi birine ya da bir kuruma yönelik sistematik karalama kampanyalarını, algı yönetimini, itibar zedeleyici söylemleri, propaganda türlerini, çeşitli söylem ve davranışları içine almaktadır. Bir kişi ya da kuruma yönelik düzenlenen kumpaslar daha çok ortada bir şey yokken belirli bir amaca yönelik olması ile bu isimle ifade edilirler. 

Kumpas Kurmak Cümle İçi Kullanımı 

Bir tiran, tanrıların hüküm sürdüğü bir devirde her zaman özel bir kararlılığa sahip olmalıdır. İnsanlar kural koyanın tanrı korkusu olduğuna ve tanrılara saygı gösterdiğine inanıyorlarsa, böyle kişiler tarafından haksız muamele görmekten daha az korkarlar; ve eğer tanrıların da onun arkadaşı olduğuna inanırlarsa, o zaman da onlara karşı kumpas kurmaya daha az hevesli olurlar.

Aristoteles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: