Biyografi

Atilla Kıyat Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapıyor?

Atilla Kıyat, 1941 senesinde İzmir’de doğdu. Heybeliada Deniz Lisesi’ni bitirdikten sonra dört yıllık Deniz Harp Okulu eğitimini tamamladı ve 1963 yılında teğmen rütbesiyle donanmaya katıldı. 

1974 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitiren Atilla Kıyat, 1978 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1963 ile 1987 yılları arasındaarasında çeşitli karargâh ve kıta görevlerinde bulundu. Kıyat’ın başlıca görevleri arasında şunlar yer alıyor: 

1. Güdümlü Mermili Hücumbotlar Komutanlığı

2. TCG Gayret Muhribi Komutanlığı

3. Atatürk’ün yatı Savarona Komutanlığı

4. Üçüncü Muhrip Filotilla Komodorluğu

5. Harp Akademileri öğretim üyeliği

6. NATO (Belçika) Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı’nda Deniz Plan Subaylığı ve Kurmay Başkanlığı 

1987 senesinin Mayıs ile Haziran ayları arasında NATO Akdeniz Çağrı Kuvveti Komutanlığı görevinde bulunan Atilla Kıyat, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılmıştır. Kendisi ayrıca Kıbrıs gazisidir. 

1987 senesinde Tuğamiral; 1991 senesinde Tümamiral ve 1995 senesinde Koramiral rütbelerine geçiş yapan Kıyat, sırasıyla şu görevlerde bulunmuştur:

1. Deniz Kuvvetleri Plan Teşkilat Daire Başkanlığı

2. Deniz Harp Okulu Komutanlığı

3. Akdeniz Bölge Komutanlığı

4. Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı

5. Hücumbot Filosu Komutanlığı

6. Harp Filosu Komutanlığı

7. NATO (Belçika) Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı 

Fenerbahçe’deki Görevleri 

Atilla Kıyat, bu görevlerinin ardından 1999 senesinde kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilmiştir. Kıyat 2000 ile 2003 yılları arasında ise Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nda Asbaşkan ve Basın Sözcüsü olarak birtakım görevlerde bulunmuştur. 

Medya Çalışmaları 

Aynı tarihler içerisinde  NTV Strateji ve Savunma Danışmanı olan Atilla Kıyat, bu kanalda İshak Alaton ve Erdoğan Aktaş ile birlikte “Ne Yapmalı” adlı programın sunuculuğunu üstlenmiştir. 

Atilla Kıyat, başta NTV olmak üzere çeşitli televizyon kanallarında pek çok konuda açık oturum ve haber programlarına yorumcu olarak katılmıştır.

Kıyat, Türkiye ve komşu ülkelerde yaşanan çeşitli sorun ve gelişmeler hakkında pek çok değerlendirme, analiz ve tespitlerde bulunmuş, önerilerini çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanan röportajlarında belirtmiştir. Söz konusu konular üzerinde, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere çeşitli kamu kurumları ve üniversitelerde konferanslar veren Atilla Kıyat çeşitli ödüllerin de sahibidir. 

Ödülleri 

Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni birinci sırada bitiren ilk deniz subayı olması sebebiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından;

 Türk Silahlı Kuvvetleri’ni NATO bünyesinde üstün başarıyla temsil etmesi nedeniyle de Genelkurmay Başkanlığı tarafından Takdirname ile ödüllendirilmiştir. Öte yandan Atilla Kıyat, Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk Ödülünün de sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.