Biyografi

Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Kariyeri

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ardından yeni kabine bugün açıklandı. Listede farklı isimler yer aldı. Bu isimler arasında KADEM Ankara Temsilcisi Zehra Zümrüt Selçuk da yerini aldı. Buna göre Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı oldu. Peki Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? Zehra Zümrüt Selçuk nerelidir? İşte kısaca hayatı ve kariyeri. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk, KADEM Ankara Temsilcisi görevinde bulunuyordu. (KADEM: Kadın ve Demokrasi Derneği) 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Kabinesini açıkladı. Bu açıklamada kabinede yeni isimler de yer aldı. KADEM Ankara temsilcisi Zehra Zümrüt Selçuk, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı görevine getirildi. 

Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir? 

Atilla Koç’un (Eski Kültür ve Turizm Bakanı) kızı olan Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 senesinde Ordu’da dünyaya geldi. Selçuk, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi’nde ekonomi lisansı öğrenimine başladı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Michigan Üniversitesi’nde ekonomi üzerine doktoraya başlayan Zümrüt Selçuk, Teksas Üniversitesi’nde ise işletme üzerine doktorasına devam etti. Aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi alanında da yüksek lisans yaptı. 

Selçuk, yüksek lisans yaptığı Teksas Üniversitesi’nde ise 2003 ile 2007 yılları arasında araştırma asistanı olarak görev yaptı. 2007 senesinden itibaren de İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SESRIC) kıdemli araştırmacı olarak çeşitli görevlerde bulundu. 

Selçuk, buradaki görevinde terfi ederek SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü görevine yükseldi. 

Zehra Zümrüt Selçuk, SESRIC’teki görevi esnasında demografiden toplumsal cinsiyete, iş gücünden çok boyutlu yoksulluk ölçümlerine, eğitim ve inovasyondan, bilgi performans sistemlerine, bankacılık ve finanstan kalkınma yardımlarına kadar geniş bir yelpazede, birçok alanda faaliyet gösterdi. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine dair pek çok proje ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü de üstlenen Selçuk’un çok sayıda Türkçe ve İngilizce yayını bulunuyor. Yerli ve yabancı üniversitelerden aldığı derece, burs ve sertifikaları da başarılarından sadece birkaçı. 

Evli olan Zehra Zümrüt Selçuk’un bilinen üyelikleri ise şunlar;

• KADEM Ankara Temsilciği ve Denetleme Kurulu Üyeliği 

• Kadın Birliği Platformu Üyeliği 

• Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği 

• Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği Üyeliği 

Kendisine atandığı bu görevde başarılar diliyor, görevinde olduğu sürece uzmanlaştığı alanlarda bilgi birikimini “iyiye” kullanabileceği alan ve zaman bulması yönünde de iyi dileklerimizi iletiyoruz. 

Fuat Oktay Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Kariyeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds