Avcılık Spor mudur?

Avcılık bir spor mudur? Günümüzde her kavramda  olduğu gibi spor kavramında da kaymalar var. Neye göre spor? Ne sporu? Bir aktivitenin “spor” olarak sayılabilmesi için gereken şartlar neler? Mesela bu kavramlardan/tartışma konularından biri de avcılığın spor olarak sayılıp sayılmadığıdır. 

Avcılık, pek çok insan için vazgeçilmez bir aktivitedir. Doğanın da tamamlayıcı bir unsur olması ile avcılık pek çok insan tarafından yapılmakta. Peki bu ne kadar adil?

Mesela bir maymun, kişisel zevkleri için insan öldürebilir mi? Ya da doğadaki hangi canlı böyle bir fıtrata sahip. Mesela bir muhabbet kuşu size zarar vermeyi ister mi? Ortada hiçbir neden yokken neden bir muhabbet kuşu size zarar vermek istesin?

Bir dönem avcıların ilgiyle takip ettiği Yaban TV isimli bir televizyon kanalının kapatılması gündeme gelmişti. Gayet de haklı gerekçelerle elbette.

Hangi Avcılar?

Mesela balık tutan insanları avcı olarak görmek pek doğru değil. Zira işin içinde “faydalanmak” var. Bazısı bu işi zevk için yapıyor ama sonuçta balığın hayatını almakla bir zevk yaşamıyor. Varsa öyle gizli bir sadist bilelim? Yok.

Ama asıl bahsetmek istediğim ne etinden ne de başka bir ürününden faydalanamayacağı bir hayvanı öldüren insanlardır. Keklik gibi, atmaca veya şahin gibi ya da geyik gibi nesli tükenmekte veya nesli tehlikede olan hayvanları öldüren, uyarılar ve levhalarla kanunen yasak olduğunu bile bile bu suçu işleyenlerdir benim asıl söz etmek istediğim.

Bir karakter analizi yapalım. Avcılığı bir spor gören insanların yüzde kaçı üniversite mezunu? Yüzde kaçı kitap okuma alışkanlığına sahip? Yüzde kaçının çocukluk döneminde bir sorun yaşanmamış?

Avcılık, insanların doğasında olan vahşiliğin modern kılıflar altında saklandığı bir spor dalı olarak kabul ettirilmeye çalışılıyor. Hiçbir sağlıklı akıl, avcılığın spor olabileceğini savunmaz. Öldürdüğünüz hayvan için günlerce aç susuz kalmış olabilir veya on binlerce metre kat etmiş olabilirsiniz ama bu, o hayvanı öldürmek için yeterli bir sebep değil maalesef.

Uzun sözün kısası avcılık sağlıksız bir aklın yapabileceği bir uğraştır. Spor diyemiyorum çünkü zevk faktörü bedensel faaliyetlerin önüne geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.