Avusturya Ne Demek? Avusturya Anlamı Nedir?

Avusturya nedir, ne demek? Avusturya ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerin anlamlarından, kökeninden ve hikayelerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Avusturya” kelimesinden söz edeceğiz.

Avusturya Ne Demek?

Avusturya, Almancada ”österreich” olarak geçmektedir. İki ayrı kelimeden meydana gelir:

  • Ost: Doğu
  • Reich: Krallık

İki kelimeyi birleştirdiğimiz zaman karşımıza ”Doğu Krallığı” anlamı çıkmaktadır. Almancadaki ”österreich” kelimesinin kökeni milattan sonra 996 yılına kadar gitmektedir. Kaiser 3. Otto’nun göndermiş olduğu Latince bir metinde Avusturya, Bavyera eyaletinin doğusunda ”doğu bölgesi” olarak tanımlanmıştır. Metinde Avusturya ”ostarrichi” olarak geçmektedir.

Avusturya kelimesi, bu bilgiden hareketle Kaiser 3. Otto’nun yazdığı mektuba göre ”Ostarrichi” kelimesinden türemiştir. Latincedeki ”richi” kelimesi günümüz Almancasında ”reich” sözcüğüne karşılık gelmektedir. Bu kelime ise ”krallık” anlamındadır. Ostar sözcüğü ise ”osten” yani doğuda yer alan, doğudaki anlamına gelmektedir.

Kelime, yaklaşık bin yıldır kullanılmış ve zaman içerisinde ”österreich” şeklini almıştır. İngilizcede Avusturya, ”Austria” olarak geçer. ”Aust”, Almancadaki ”ost” kelimesinden dolayı ”doğu” anlamında kullanılmıştır.

Avusturya hakkında Wikipedia‘da yer alan bir bilgide bu etimolojik bağlantıya dikkat çekilmiştir.

” Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bu ülke, MÖ 100 yıllarında Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Almanya ile beraber olan Avusturya’ya 803 senesinde Şarlman tarafından “Doğu Marklığı” unvanı verildi. Böylece Germen İmparatorluğunun bir parçası olarak kurulmuş oldu. ”

Avusturya – Genel Bilgi

Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan Avusturya, 9 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Viyana‘dır. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşu olan Avusturya’nın resmi para birimi Euro; resli dili ise Almancadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.