Dejenere Olmak Ne Demek?

Dejenere olmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli ifade ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dejenere olmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Dejenere Olmak Ne Demek?

— Bozulmak
— Asimile olmak
— Özünü kaybetmek.

Herhangi bir kurum, kavram ve kişinin eski doğal ve saf halini, aslını kaybetmesi, değişip bozulması anlamlarına gelmektedir. Genelde sosyolojik anlamda kullanılan dejenere kelimesi, bir toplumun veya kişinin zamanla değişmesini ve aslını kaybetmesini ifade etmek için kullanılır.

Dejenere Olmak Kullanım Alanları

Özellikle siyasi ve kültürel alandaki değişimlere dikkat çekmek için ”dejenere olmak” ifadesi kullanılır. Öte yandan gündelik dilde de oldukça yaygındır.

Dejenere Olmak Cümle İçi Kullanımı

“Bizler bir zamanlar, birinci sınıf bir milli eğitim bakanına, Mustafa Necati Bey’e sahiptik. Cumhuriyet’te maarifin bir numaralı ismi odur. İşte eğitim enstitüleri onun getirdiği bir kurumdu. Bu enstitüler 1970’lere kadar da dayandı. Sonra bir an geldi; sistem dejenere oldu, öğretmenler üç ayda mezun edilmeye başlandı.”

İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?, İlber Ortaylı Sayfa 143

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: