Axor FR Arızası Nedir? Çözümü Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlar da akıllı cihazlarla iç içe olmaya başladı. İnsanların hayatını kolaylaştıran araçlar ve teknolojile bunların başında gelmektedir. Ticari, ağır vasıta ve binek araçlarda akıllı sistemler kullanılmaya başlanmış ve iletişim kurularak birbirlerine anlık durumlarını bildirebilir hale gelmiştir. Böylece araçlar daha iyi bir çalışma performansı gösterir. Bu teknolojiler günümüzde Avrupa standartları olarak da tabir edilir.

Bu tarz teknolojilerin başlangıcı olarak EURO 4 gösterilmektedir. Bu sayede araçlara farklı pek çok fonksiyon eklenmesi mümkün hale gelmiştir. Ağır vasıta araçlarda daha çok karşılaşılan arızlar arasında adblue ve FR problemleri gösterilir. Hata kodunun olduğu araçlarda etkin hataların bulunması mümkündür. Şu sıralarda etkin olarak kullanılan teknoloji ise Euro 6 olup hata göstermede önemli bir işlevi vardır.

Ağır vasıta diye tabir edilen araçlarda egzoz ve yük orantılıdır.Bu nedenle araçlar hız limitlerini kendi içerisinde belirleyebilir. Haberleşme sistemlerinde ise Mercedes arıza kodları görülebilmektedir. Arıza kodları sorunun nereden kaynaklandığını anlamak konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu kodlar bilindiği takdirde araçta oluşan ya da oluşması muhtemel hataların görünmesi mümkündür.

Arıza kodları, sorun hakkında çok kısa bilgiler ihtiva eden sistemlerdir. FR arızası ise seyir kumandası arızasını anlatmaktadır. Sürüş kontrol sorunu olarak da geçen FR hatası, dikkate alınmadığı ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu uyarının yanında ek olarak görülen bazı hatalar da gözlenebilir. Gösterge panelinde beliren bu hatalar için erkenden önlem almak gerekmektedir.

Yeni imal edilen araçlarda elektronik denetim üniteleri vardır. Bunlar, aracın tüm elektronik sistemlerini denetlemekle ve yönetmekle görevlidir. Araçta gözlenen olağan dışı bir durum fark edildiğinde sistem sürücüye uyarı göndererek sorun hakkında kısa bir bilgilendirme sunuyor. FR uyarısı geldiğinde, sorunun neden kaynaklandığının bulunması için yetkili servise aracı götürmek en iyi seçenektir.

Doğru cihaz olmadan sorunun çözülmesi amacıyla gerçekleştirilecek beyin programlama işlemi, başka arızaların da ortaya çıkmasına sebep olarak sorunun beynin değiştirilmesine kadar gitmesine yol açabilir. Bu nedenle iş ehli olmayan servislere araç emanet etmek doğru değildir. FR hatasında sorunun çözümü için sürüş beyni programlama işlemini alanında uzman ve güvenilir bir yerde yaptırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: