Aziz Nesin Kimdir?

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 tarihinde Giresun ‘da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Mehmet Nusret ‘tir. Daha çocuk yaşlarında babası Abdülaziz Bey, Kur’an okumayı öğretir. Okul çağına geldiğinde babası Aziz Nesin ‘in hafız olmasını istediği için mahalle mektebine kayıt ettirir. Okul çağında tanıştığı Ali Galip, Aziz Nesin için çok kıymetlidir. Ondan öğrendiklerini ve ona karşı duyduğu hayranlığı birçok eserinde paylaşır. Eserlerinde ondan Galip Amca diye bahsetmiştir. Okuma yazmayı Ali Galip ‘ten öğrenen Aziz Nesin, belirli bir süre sonra mahalle mektebinden ayrılmıştır. Ardından Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi ‘ninsınavına girerek büyük bir başarı gösterir. Eğitimini sürdürdüğü dönemde babasının hazine avına çıkmasının üzerine çok üzün süre babasından haber alınamayan Aziz Nesin, Darüşşafaka ‘ya kayıt edilir. Babasının yaşadığını düşünen Aziz Nesin, sürekli okuldan kaçtığı için en son okuldan atılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Esat Özcan Yazılımı Nedir?

Bir süre sonra annesini kaybetmiş ve onun öğütlerini dinleyerek tekrar sınavlara girmiştir. Annesi onun her zaman okumasını ve iyi bir eğitim almasını istemiştir. 1935 yılında Kuleli Askerî Lisesi ‘ni bitiren Aziz Nesin subay olarak mezun olur. 1937 yılında ise Güzel Sanatlar Akademisi ‘ndesanat dersleri almaya başlar. Aynı zamanda Askeri FenTatbikat Okulu ‘nun eğitimlerine de katılmaktadır. Mezun olduktan sonra okulda tanıştığı Vedia Hanım ile evlenirler. Vedia Hanım ve Aziz Nesin ‘in iki çocuğu olur. İsimleri Ateş ve Oya ‘dır. Fakat evliliklerini daha fazla yürütemeyen çift 1948 yılında boşanır. Boşanmanın ardından Aziz Nesin, Vedia Hanım ‘a birçok şiir yazarak yayımlamaya başlar.

İlginizi Çekebilir:  Eda Burcu Şenel Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi?

Belli bir süre sonra siyasi mizah yapmaya başlayan Aziz Nesin tam olarak bu zamanlar da Aziz Nesin takma adını kullanmaya başlar. “Tan” gazetesi vasıtasıyla yazılarını yayımlayan Nesin bu gazetenin bir süre sonra kapanmasına sebep olur. Daha sonra geçiş yaptığı “Gerçek” isimli gazete yine siyasi mizah yüzünden kapatılır. Pes etmeyen Nesin bir grup mizah yapan arkadaşı ile toplanır ve “Markopaşa” isimli mizah dergisini yayımlamaya başlarlar. 1950 tarihine kadar direnseler de en son derginin basıldığı matbaanın kapatılmasına kadar gider.

Yazmaktan ve yayımlamaktan asla bıkmayan, kapatılmalara boyun eğmeyen ve mizahından vazgeçmeyen bir adamdı Aziz Nesin. 1954 tarihinde “Akbaba” dergisinde yazılar yazmaya başlar. Edebiyatımız içerisinde önemli bir yer taşıyan Kemal Tahir ile Düşün adında bir yayınevi kurar. Bir süre faaliyet gösterdikten sonra 1962 yılında neden belirtilmeden kapatılır. Yazdıklarından ve yaptıklarından dolayı defalarca tutuklanmıştır. Tüm politik baskılara rağmen gerisinde eserler bırakmaya devam etmiştir. 1972 tarihinde Nesin Vakfı ‘nıkurmuştur. 1990 tarihinde Sivas ‘a giden Aziz Nesin, Madımak Katliamını yaşayıp oradan sağ çıkan kişilerden biridir. Yıl 1995 ‘i gösterdiğinde Aziz Nesin dünyaya gözlerini kapatır. Ardında bıraktığı eserler, onurlu şekilde savaşan ve pes etmeyen bir örnek ve mücadeleci yaşamının öyküleri kalır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz