Samed Karagöz Kimdir? Nerelidir?

Samed Karagöz kimdir? Nerelidir? Daha önceki yazılarımızda Murat Menteş’ten, edebi kişiliğinden ve eserlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Murat Menteş’e yakınlığı ile bilinen Samed Karagöz’den söz edeceğiz.

Samed Karagöz Kimdir?

Samed Karagöz, Türk yazar ve editör. 1999 ile 2003 yılları arasında Moldova’da Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünü okuyan Karagöz, Türkiye’ye geldikten sonra Rus edebiyatına dair çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Yapmış olduğu çevirileri Şule Yaınları tarafından ”dünya klasikleri serisi” adıyla çıkarılmıştır. Çevirilerinden birkaçı ise şöyledir:

  • Fyodor Mihailoviç Dostoyevski- Beyaz Geceler
  • Anton Pavloviç Çehov – Vişne Bahçesi/Martı/Üç Kız Kardeş 

Medya Kariyeri

Murat Menteş ile birlikte yıldızı parlayan isimlerden olan Samed Karagöz, TVNet‘de yayınlanan kültür-sanat programı Klark’ta boy gösteren Samed Karagöz, daha sonra Standart FM‘de yine Murat Menteş ile birlikte ‘Nunchaku” isimli programı sunmuştur. Sky360 Haber Müdürlüğü görevinden bulunan Samed Karagöz, daha sonra Habertürk kültür-sanat servisi editörlüğü görevini yapan Samed Karagöz, bir süre sonra buradaki görevinden de ayrılmıştır.

2016 senesinde Türkiye’nin ilk İngilizce yayın yapan, TRT World‘ün  günlük kültür sanat programı “Showcase”in sunuculuğunu üstlenmiştir.

Siyasi Bağlantıları ve Geçmişi

Özellikle Gezi dönemlerinde sosyal medya hesaplarından atmış olduğu twitleri ile gündem olan Samed Karagöz, sosyal medyada çok konuşulan, tepki çeken isimler arasında yer almıştı. Yüksek Hızlı Tren’in arıza yapmasını gezicilere bağlayan Karagöz, sosyal medya hesabından “Geziciler yine sahnede… Marmaray’da kolu çektiler, İzmit’te hattı kestiler” açıklamasıyla sosyal medyada alay konusu olmuştu. Bu açıklamasının ardından da Habertürk serüveni kısa sürmüştür.

Şu anda çeşitli söyleşilere yorumcu olarak katılan Samed Karagöz, birçok seminere de yine yorumcu olarak katılım göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber