Kolesterole Hangi Ekmek İyi Gelir?

Kolesterol insan vücudunda fazla yağ miktarıdır. Aynı zamanda vücudumuz düzenli olarak kolesterol üretmeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra bizlerde yediğimiz hayvansal besinler sayesinde kolesterol ‘e katkıda bulunuruz. Yanlış bilinen bilgi ise bitkisel besinlerde de kolesterol olduğunu düşünürüz. Bitkisel besinlerin hiçbiri kolesterol içermemektedir.

Kolesterol değerlerinde yaşanan değişiklikler yüzünden kalp krizi geçirmenize ya da kalp hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz artabilir. Aynı zamanda kolesterolde görülen artış damarlarda tıkanmaya sebep olarak kan akışını yavaşlatabilir ve kalp ritminde bozukluklarına sebep olabilir.

Ekmeklerde bulunan kolesterol miktarı sağlığınızı kötü etkileyerek zaman içerisinde kolesterol oranlarınızda yükselişe sebep olacaktır. Tabi bu cümleyi okuduğunuzda “Hangi ekmek kolesterol hastaları için sağlıklıdır?” sorusu aklınıza gelebilir. Bu yazıda sizler için bunu araştırarak hem kolesterol için hem de sağlıklı yaşam için tüketmeniz gereken ekmekler hakkında bilgiler edindik.

İlginizi Çekebilir:  Aspirin Etkisi Kaç Saat Sürer?

Yulaf Ekmeğinin Kolesterol ‘e Faydaları

Yulaf ekmeği kolesterolün en büyük düşmanlarından biridir. Yulaf ekmeğini her gün düzenli olarak tükettiğinizde kolesterol oranların da aşırı düşüş gözlemlemeniz mümkün. Aynı zamanda kan basıncınızda yaşanan düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıklarında uygulanan tedavilerde büyük fayda sağlamaktadır. Yulaf ekmeğinin içerisinde bulunan beta-glukanlar sayesinde kanınızda bulunan kolesterol miktarıazalan yönde değişim gösterir.

Yulaf ekmeğin yanı sıra kuru bakla tüketimi de posa miktarı yönünden zengin olduğu için kan kolesterolü açısından azaltıcı etki göstermektedir. Yulaf ekmeği aynı zamanda lif ve protein içerdiği için vücudunuzda enerji depolamanıza yardımcı olur. Sağladığı tokluk hissi sayesinde aşırı kilo artışlarının da önüne geçer.

İlginizi Çekebilir:  Aknetrent Tırnakları İnceltir mi?

Çavdar Ekmeği Kolesterol Düşürüyor

Kandaki kolesterolün sağladığı geri emimi azaltır. Bu sayede bağırsaklara salınan safraya bağlanarak kalın bağırsak kanserinin oluşmasına engel olur. Aynı zamanda vücuda sağladığı enerji sayesinde gün içinde rahat hareket etmenizi sağlar ve spor yapmanıza yardımcı olur. Düzenli spor yaptığınızda vücudunuzda oluşan fazla yağı eritebilirsiniz. Bu sayede oluşacak olan kolesterolün önüne geçebilir veya kanınızdaki kolesterol oranını düşürebilirsiniz.

Çavdar ekmeği aynı zamanda tansiyonunuzu düzende tutmanıza yardımcı olacaktır. Fakat günlük tükettiğiniz şeker miktarını artırabilir. Yapılan testler sonucunda kalp krizi riskini de azalttığı gözlemlenmiştir.

Tam Buğday ve Kolesterol

Tam buğday ekmeği içerisinde bol şekilde E ve B vitamini içermektedir. Aynı zamanda kalsiyum, demir ve çinko sayesinde sizlere tokluk hissiyatı verir. Kan şekeri sıkça yükselen hastalar için en çok önerilen ekmektir. Tam buğday ekmeği sağlığınıza iyi gelir. Tam buğday ekmeği kan basıncınızın ve kolesterolünüzün yükselmesini de önlemektedir. Bağırsaklarınızı rahatlatarak kabızlık gibi rahatsızlıklarınızda da rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Bademcik Nedir? Bademcik İltihabı Nasıl Olur?

Aşırı kilo artışınızı önleyerek aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Antioksidan etkisi sayesinde romatizma ve katarakt rahatsızlıklarınıza iyi gelir. Farkında olmadığınız alerji oluşumlarına engel olarak tedavisini kolaylaştırır.

Kolesterol rahatsızlığınızda faydalı ekmekler sayesinde kan basıncınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Kan basıncınızı kontrol altında tuttuğunuz taktirde kolesterol tedavinizi kolaylaştırabilir ve engelleyebilirsiniz. Damarlarınız da yaşayabileceğiniz tıkanmalara karşıda ekstra önlem almış olursunuz. Düzenli spor aktiviteleri sayesinde vücudunuzda oluşacak yağ bezelerini eritebilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara