Mimari

b.h.a İmar Ne Demek?

Mimari kategorimizde imar terimlerinin neredeyse hepsini siz değerli Tozlu Mikrofon okurlarına detaylı bir şekilde anlatmıştık. Bir alanda imar olması her zaman o alanın yapı inşasına müsait olduğunu ifade etmemektedir. BHA imar da buna en güzel örneklerden biridir. Alan içerisinde kamusal işlemler için imar verilmiş olabileceğinden imar türünüzün ne olduğuna son derece dikkat etmelisiniz. Mevzuat ve duyurular kısmında buna benzer kısaltmalara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

b.h.a imar demek, belediye hizmet alanı açılımı anlamına gelmektedir. Bu alan içerisinde özel amaçlarla bir yapı yapmak tamamen yasaktır. Bu alana yakın bir arsanız varsa başka türden bir imara sahip olabileceğinizden dolayı sizi etkilemeyecektir. Ancak bha imar yanında bulunan türden bir arsa değer olarak belediyenin yanında ne gibi bir yapı yaptığına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, alanın yan kısmında tiyatro gibi bir sosyal etkinlik yapılan yerin yapılması sizin açınızdan avantaj olabilmektedir. Fakat fen işleri deposu gibi inşaat malzemeleri yığılmış bir alan olması farklı sonuçlar doğurur ve değerlemenizi etkiler. Özetle b.h.a imar alanında çok çeşitli yapılar inşa edilebileceğinden dolayı alan detaylı bir şekilde incelenerek yatırım kararı alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi